Prema novom izveštaju Indeksa globalnog mira, Islad je zvanično najmirnija zemlja na svetu. Rangirana je miroljubivst sto šezdeset tri države i teritorije, koje zajedno čine 99,7 odsto svetske populacije. U prvih dvadeset se nalaze većinom evropske zemlje.
Mir, kažu neki, počinje osmehom. Mirna društva imaju veći rast prihoda, jače valute i veća strana ulaganja – da ne spominjemo političku stabilnost i veći osećaj sreće među svojim građanima.
Indeks globalnog mira je već 15. godinu za redom ocenio zemlje na osnovu nekoliko kategorija, među kojima se nalaze društvena sigurnost, aktuelni domaći i međunarodni sukobi, nivo militarizacije, procenat ubistava na godišnjem nivotu i slično. Rezultati ovog izveštaja govore da Islanđani mogu mirno da spavaju jer žive u najmirnijoj zemlji na svetu. Island se ponovo našao na prvom mestu i nosi titulu najmirnije zemlje na svetu već petnaest godina. Bez stalne vojske, mornarice ili vazduhoplovstva i sa najmanjom populacijom od svih država članica NATO-a, oko 371.000 stanovnika, Island ima rekordno niske stope kriminala, zavidan sistem obrazovanja i socijalne pomoći, i svrstava se među najuspešnije nacije po poslovima i zaradi i subjektivnom osećaju blagostanja.
Glavni i najveći grad Islanda je Rejkjavik gde živi oko 60 procenata populacije. Mali broj stanovnika živi u unutrašnjosti ostrva koju karakterišu polja peska i lave sa glečerima i planinama.
Takođe, Island se ove godine nalazi na trećem mestu najsrećnijih zemalja na svetu, posle Finske i Norveške.
Mnogi pretpostavljaju da su stanovnici Islanda zadovoljni kvalitetom života jer je ekološka svest veoma velika, školovanje na univerzitetima je besplatno a svaki đak ima priliku da uči danski i engleski jezik.
Među prvih dvadeset najmirnijih zemalja su pretežno evropske zemlje, zajedno sa Novim Zelandom, Singapurom, Japanom:
- Island
- Danska
- Irska
- Novi Zeland
- Austrija
- Singapur
- Portugal
- Slovenija
- Japan
- Švajcarska
- Kanada
- Češka
- Finska
- Hrvatska
- Nemačka
- Holandija
- Butan
- Mađarska
- Malezija
- Belgija
Što se tiče zemalja u regionu, na vrhu se nalazi Slovenija, koja je na sedmom mestu, pa zatim Hrvatska (14. mesto), Severna Makedonija (36. mesto), Crna Gora (48. mesto), Bosna i Hercegovina (58. mesto). Srbija se nalazi na 63. mestu.
Najlošije rangirana zemlja je Avganistan, zajedno se Jemenom, Sirijom, Južnim Sudanom, Somalijom, Demokratskom Republikom Kongo….
RTbalkan.