Šta je starije – kokoška ili jaje? Za neke je pitanje bećarca i sataraša jako slična stvar, dok drugima, pak, uošte nije
Sataraš ili bećarac? Pa, zavisi…
Klasičan sataraš je jelo koje se uglavnom pravi od paprike, paradajza i neizostavnog crnog luka.
Neki ga jedu kao predjelo, drugi kao zasebno jelo uz neko meso ili pirinač.
Naravno, ima više različitih recepata, pa ga onda neko pravi i sa šargarepom, tikvicama ili patdlidžanom. Opet, neki ne mogu da zamisle sataraš bez jaja, belog luka, neki, pak, dodaju i biber i origano.
Dobro, sve ovo manje više znamo. Recepti se razliku od regije u kojoj živite, pošto svaki kraj ima neke svoje običaje odnosne ukuse koje više voli.
E, dobro sve ovo većina već zna. A koja je razlika između sataraša i bećarca?
U pojedinim kuvarima, na primer u Narodnom kuvaru Spasenije Pate Marković, kao i određenim predelima kao što su neki delovi Vojvodine – odgovor je jako prost.
U bećarac se ubacuje i meso, a u satarš ne. Najčešće je u pitanju sitno iseckano svinjsko meso, međutim ima slučajeva da ga neko sprema i sa piletinom.
Sastojci:
- crni luk – 2-3 glavice
- paprike babure 5 kom
- paradajz 3-4 kom
- ulje 4 kašike
- beli luk čen ili dva ( po želji )
- jaja – 2 ili 3 kom ( po želji )
- so i biber ( po želji )
- origano ( po želji )
Priprema:
Prvo zagrehte tiganj sa uljem, pa zatim u njega stavite crni luk i dinstajte neko vreme da smekša. Posle stavite i papriku isečenu na trakice, pa onda izdinstajte sa lukom.
U vrelu vodu stavite paradajz nekoliko minuta, a kad se ohladi skinite mu kožicu. Kriške paradazja dodajte pomešajte u tiganj sa paprikom i lukom.
Dinstajte na umerenoj temperaturi 10-15 minuta. Ukoliko želite, u zavisnosti od vašeg ukusa, onda možete dodati beli luk, origano ili biber. Ako se odlučite da dodate pomešajte sve to zajedno i dinastajte još neko vreme.
Umućena jaja ( i to je po želji) dodajte preko svega toga i – GOTOVO!