Grad Banjaluka već godinama nije izvršio nabavku većeg broja kontejnera, potvrdili su ovo iz Odjeljenja za komunalne poslove za “Nezavisne novine”.
Kako kažu, u proteklih nekoliko godina nije bilo nabavke velikog broja kontejnera, te ih trenutno ima oko 2.500 na teritoriji grada Banjaluka.
“Povremeno su nabavljani novi, čime su mijenjani stari i oštećeni kontejneri”, potvrdili su iz nadležnog odjeljenja.
Kako kažu, aktuelna gradska administracija prepoznala je problem koji imaju do sada nabavljani kontejneri.
“Najčešći problemi, koji se javljaju kada je riječ o kontejnerima, su pucanje sajli, loše zatvaranje, kvar točkića i mnogi drugi”, rekli su iz ovog odjeljenja.
Dodaju da su u protekle dvije godine analizirali lokacije i modele kontejnera kojima bi zamijenili postojeće te da bi na adekvatnim lokacijama izgradili podzemne i uredili kontejnerska mjesta.
“U tom pravcu nedavno su na nekoliko lokacija u gradu postavljeni savremeni podzemni i nadzemni kontejneri, koji imaju sigurnije i praktičnije mehanizme za otvaranje i zatvaranje i kakvi se odavno koriste u brojnim svjetskim gradovima”, objasnili su oni.
Plan je, kako kažu, da u narednih nekoliko mjeseci bude postavljeno 30 podzemnih i 50 novih nadzemnih kontejnera.
“Napominjemo da je u toku i izrada značajne studije upravljanja čvrstim otpadom, koju finansira Evropska investiciona banka, a koja će ponuditi savremena rješenja upravljanja otpadom”, istakli su oni.
Prema riječima jedne Banjalučanke, trebalo bi se više raditi na načinu prikupljanja otpada.
“Svi razvijeniji gradovi već godinama odvajaju smeće i imaju kontejnere za reciklažu, dok kod nas to nije slučaj”, rekla je ova Banjalučanka te dodala da se veoma lako može primijetiti da Banjaluka ima problem i s odlaganjem kabastog otpada.
“Gotovo svako naselje ima svoju divlju deponiju te je očigledno da nešto nije kako treba i da je potrebno još kontejnera”, zaključila je ona te dodala da, što se tiče postojećih kontejnera, osim nedostajanja poklopca ili problema sa zatvaranjem nije primijetila veće probleme.