Još uvek nije jasno da li će biti moguće utvrditi lokaciju ovih zemljotresa, navodi Njuzvik
Po prvi put, naučnici su uspostavili vezu između kosmičkog zračenja i zemljotresa. Projekat CREDO, koji je 2016. pokrenuo Institut za nuklearnu fiziku Poljske akademije nauka (IFJ PAN) u Krakovu, radi na analizi kako se zemljotresi mogu predvideti merenjem kosmičkog zračenja, piše Njuzvik.
Razaranja izazvana jakim zemljotresima mogla bi se značajno smanjiti ako bi naučnici naučili kako da predvide gde i kada će se desiti.
Nova studija iz projekta otkrila je snažnu vezu između kosmičkih zraka i zemljotresa, iako ne na način na koji je iko očekivao.
“Ne možemo da zamislimo konvencionalni scenario u kojem kosmički zraci izazivaju zemljotrese, a ja vam to govorim na osnovu cele moje karijere — 25 godina — iskustva u oblasti kosmičkih zraka ultravisoke energije“, izjavio je dr Pjotr Homola, CREDO koordinator i prvi autor članka u knjizi koji opisuje otkriće u Journal of Atmospheric and Solar-Terrestrial Phisics rekao je za Nevsveek.
“Najintrigantniji rezultat naše studije je da vidimo vezu između dve naizgled nepovezane naučne oblasti: kosmičkih zraka i seizmičnosti“, rekao je Homola. “Ali ne možemo konvencionalno ukazati na moguću uzročnu vezu: ni kosmički zraci koji izazivaju zemljotrese, niti neki proces unutar Zemlje koji izaziva regularan i složen efekat zračenja koji prethodi seizmičkom šoku.
Iako hipoteza o povezanosti zemljotresa i kosmičkih zraka u početku može izgledati čudno, Homola objašnjava da su temelji ideje zapravo prilično racionalni.
Vrtložne struje unutar jezgra planete — koje stvaraju njeno magnetno polje — odbijaju naelektrisane čestice kosmičkog zračenja. Dakle, ako bi veliki zemljotres bio povezan sa ovim poremećajima toka, magnetno polje bi bilo pogođeno i izazvalo promene unutar naše planete.
Kada su naučnici CREDO analizirali podatke o kosmičkim zracima iz projekta Neutron Monitor Database (prikupljenih u poslednjih 50 godina) i Opservatorije Pierre Auger (prikupljeni od 2005. godine), pronađena je jasna korelacija između zemljotresa magnitude 4 ili većeg i intenziteta sekundarnog kosmičkog zraci.
Ali ova korelacija je očigledna samo kada se podaci o kosmičkim zracima pomere za 15 dana u odnosu na seizmičke podatke. Ovo sugeriše da bi naučnicima mogao dati informacije o zemljotresima mnogo unapred.
Ali još uvek nije jasno da li će biti moguće utvrditi lokaciju ovih zemljotresa.
To je zato što korelacije nisu očigledne u analizama specifičnim za lokaciju, prema studiji. U stvari, korelacije se pojavljuju samo kada se seizmički podaci razmatraju na globalnom nivou.
Ovo sugeriše da iz promena u intenzitetu kosmičkih zraka možemo videti “fenomen kome je izložena naša planeta kao celina“.
Ali nalazi otvaraju vrata za razmatranje drugih manje konvencionalnih objašnjenja.