20. Juna 2023.

“Sloboda” tržišta: EU zabranjuje kompanijama da posluju s Rusijom i Kinom

EU planira da danas obelodani svoj plan da zabrani evropskim kompanijama da osetljive tehnologije kao što su superkompjuteri, veštačka inteligencija i napredni mikročipovi, prave u zemljama širom sveta, a pogotovo u državama poput Kine.

Šefovi vlada i država EU će o predlozima koji potpuno podrivaju principe slobodnog tržišta, a nalaze se u novoj “Evropskoj strategiji ekonomske bezbednosti”- razgovarati na samitu od 29. do 30. juna.

“Euraktiv” piše da su u ovom dokumentu Evropska komisija i šef diplomatije EU Žozep Borelj izneli svoja gledišta o tome kako EU može svoju ekonomiju učiniti otpornijom i kako može da prepozna nove spoljne rizike. Tačnije, kako može intervenisati, i po svojoj volji uticati na poslovanje ovih kompanija.

“Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine pokazao je kako preterano oslanjanje na bilo koju državu, posebno kada ona ima sistemski različite modele i interese, smanjuje strateške opcije Evrope i dovodi u opasnost naše ekonomije i građane”, navodi se u dokumentu procurilom pre predstavljanja, a prenosi ovaj portal.

“Politiko”, dodaje da strategija ne pominje konkretno Kinu, ali da je jasno da je i Peking, zajedno sa Rusijom, njena glavna meta.

EU će predložiti jačanje kontrole u ​​tri oblasti: Proveravaće ulazne investicije, odnosno kada strane kompanije kupuju kritične kompanije ili infrastrukturu u Evropi, kontrolisaće izvoz robe poput oružja ili softvera za špijunažu “neprijateljskim zemljama”, a vodiće računa i o izlaznim ulaganjima.

Nova strategija ekonomske bezbednosti novi je pokušaj Brisela da stvori sebi alate kojima će moći da kontroliše poslovanje ključnih industrija i tehnologije sa “potencijalno problematičnim zemljama”, pri čemu Komisija planira da donese i zakon kojim će se sprečiti kompanije da lance snabdevanja za napredne tehnologije prebacuju u “autokratije”.

Kao oblasti kojima bi EU mogla da zabrani da posluju u inostranstvu, dokumentu se posebno pominju kvantno računarstvo koje bi se moglo koristiti za špijuniranje najsigurnijih komunikacija, kao i veštačka inteligencija i napredni poluprovodnici.

Novi strateški dokument izvršne vlasti EU nastao je, inače, u periodu kada se blok bori da smanji svoju svoje tešku zavisnost od trećih zemalja – za koje smatra da bi mogli ugroziti ekonomsku bezbednost zajednice.

Još u martu je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predstavila novu “kinesku doktrinu” bloka, navodeći da, iako ne bi bilo u interesu Evrope da se potpuno odvoji od Pekinga, zajednica međutim, treba da razmotri diplomatske i ekonomske rizike.

Zemlje članice su, međutim, trenutno u dilemi kako da postupe, budući da neke ne države žele da započnu trgovinski rat sa Pekingom, koji je glavnim ekonomskim partnerom nekoliko većih država članica EU.

Evropska komisija namerava i da do kraja godine predloži novi instrument kojim bi se kontrolisala odlazna ulaganja evropskih kompanija u treće zemlje – takođe zbog bezbednosti.

Strategija se pojavljuje u jeku pritisaka EK da podstakne članice, a pre svega Nemačku, da zabrane “visokorizične dobavljače” kao što su kineski telekomunikacioni giganti “Huavej” i ZTE.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare