Uspon generativne veštačke inteligencije na radnom mestu je neizbežno. Ima mnogo razloga za uzbuđenje.
Veštačka inteligencija je prisutna već godinama, ali je retko kada postajala tema za razgovar u ovoj meri kao danas.
Lansiranje ČetGPT-a dovelo je generativnu veštačku inteligenciju u vidokrug mnogih koji nisu previše obraćali pažnju na nju – ili su smatrali da nije relevantna za njihove živote.
U njih su spadali i radnici, na koje je tehnologija već uticala, bilo da su toga bili svesni ili ne.
Četbot, koji koristi mašinsko učenje da bi reagovao na naše upite, pomaže radnicima da napišu propratna pisma i rezimee, generišu ideje, pa čak i da stvaraju umetnička dela na radnim mestima, kao i mnogo toga još.
On je već ostavio ogromnog traga na zapošljavanje među regruterima, koji otkrivaju da moraju da se prilagode novoj tehnologiji.
I dok se konkurentske kompanije utrkuju u lansiranju sličnih alata, ova tehnologija će postajati samo sve jača i sofisticiranija.
Iako se neki radnici plaše da će ih zameniti veštačka inteligencija, eksperti kažu da bi ova tehnologija zapravo mogla da ima moć da pozitivno utiče na svakodnevne živote radnika i njihove veštine, i da čak poboljša celokupnu ekonomiju.
BBC je razgovarao sa ekspertima o tome šta može da se očekuje od veštačke inteligencije na radnom mestu danas i u budućnosti.