Prekriveno bujnom mediteranskom vegetacijom, prirodno je stanište brojnih životinjskih vrsta, naročito ptica.
Jedan je od glavnih primera divlje lepote u Crnoj Gori, jer na preko dva kilometra dužine ima svega nekoliko plaža, koje su međusobno nepovezane i do kojih je jedino moguće doći s mora. Upravo zbog ovakve odvojenosti, ostrvo privlači one koji traže mir i privatnost, a odlična je ideja za izlet.
Na ostrvu se dugo godina nalazio i restoran “Havaji”, pa je ovo ostrvce danas poznato i kao „budvanski Havaji“.
Ostrvo je povezano sa Budvom podmorskim sprudom Tunja, na kojem se za vreme oseke vodostaj spušta na svega pola metra, pa se gotovo može pregaziti.
Za ostrvo i sprud je vezana i interesantna legenda o Svetom Savi, koji je u dva navrata (1229. i 1234.) iz Budve polazio za Palestinu u poseti hrišćanskih svetilišta u Svetoj zemlji, piše Sharemontenegro.me.
Prema legendi, prilikom kretanja na jedno od ta dva putovanja, nastalo je veliko nevreme i brod kojim je trebalo putovati čekao je sklonjen u zavetrini ostrva Sveti Nikola. Čekajući na obali, Sveti Sava je u vodu bacao kamenčiće, od kojih se kažu stvorio put do ostrva, kojim su on i njegovi pratioci potom došli do broda.
Na ostrvu se danas nalaze lepo uređene plaže i plažice, dok kojih se leti može doći brodićima, koji turiste prevoze sa budvanske obale.
Na ostrvu se nalazi crkvica posvećena Svetom Nikoli, zaštitniku pomoraca.
Prema predanju, ovu crkvu su podigli krstaši koji su krajem 11. veka prolazili ovim krajem na povratku u svoju domovinu. Smatra se da je krstaške ratnike ovde pogodila kuga, koja je i usmrtila neke od njih. Preživeli su zatim na ostrvu podigli crkvu, a preminule sahranili u prostoru oko crkve.
Crkvica je u razornom zemljotresu 1979 gotovo potpuno razrušena, ali je naknadno ponovo obnovljena.
Ostrvo Sveti Nikola je do skoro bilo prirodni rezervat velikog broja životinja. Sredinom šezdesetih ovde su dovedena dva para jelena lopatara sa ostrva Brioni, a naseljeni su i mufloni, šumski zečevi i fazani.
Nova.rs