OpenAI uvodi “incognito mode” za svoj četbot ChatGPT koji ne čuva istoriju razgovora korisnika niti je koristi za poboljšanje svoje veštačke inteligencije. Startap takođe planira da uvede pretplatu na “ChatGPT Business” s dodatnim kontrolama podataka.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada je počelo da se raspravlja o tome na koji tačno način ChatGPT i drugi četbotovi upravljaju stotinama miliona korisničkih podataka, koji se obično koriste za poboljšanje ili treniranje veštačke inteligencije.
Blokiran u Italiji
Italijanski regulator za zaštitu podataka privremeno je blokirao pristup ChatGPT-u i pokrenuto istragu zbog, kako kažu, ilegalnog prikupljanja ličnih podataka i neproveravanja staosti maloletnika. OpenAI može da nastavi s uslugom ako ispuni zahteve kao što je davanje alata potrošačima za prigovor na obradu njihovih podataka. Italija nije jedina zemlja – Francuska i Španija takođe su počele da preispituju uslugu.
Mira Murati, tehnološka direktorka OpenAI-ja, rekla je da je kompanija usklađena s evropskim zakonom o privatnosti i radi na uveravanju regulatora. Dodala je da nove funkcije nisu rezultat italijanske zabrane ChatGPT-a već iz višemesečnog nastojanja da se korisnici stave “na vozačevo mesto” u pogledu prikupljanja podataka.
Privatnost na prvom mestu
“Kretaćemo se sve više i više u smeru davanja prioriteta privatnosti korisnika s ciljem da modeli budu super usklađeni: da rade ono što vi želite”, rekla je Murati.
Nikolas Turli iz OpenAI-ja je uporedio novu funkciju s anonimnim načinom rada internet pregledača. Naglasio je da će kompanija i dalje zadržati razgovore 30 dana kako bi pratila zloupotrebu pre nego što ih trajno izbriše.