To su prvi predmeti identifikovani iz svetilišta u drevnom grčkom gradu Pestumu, koji datiraju iz petog veka pre nove ere. Pestum, poznat po svoja tri ogromna hrama sa dorskim stubovima, nalazi se u blizini arheološkog nalazišta Pompeja.
Manji hram je prvi put identifikovan 2019. godine duž drevnih gradskih zidina, ali su iskopavanja zaustavljena zbog pandemije korona virusa, navodi se u saopštenju ministarstva kulture.
Arhelozi su pronašli nekoliko figurica od terakote u prvim mesecima nastavka radova. Pronašli su figure sedam glava bikova oko oltara hrama kao da su postavljene u obliku pobožnosti.
Statueta delfina izgleda da je iz porodice keramičara Avili čije prisustvo nikada ranije nije dokumentovano u Pestumu, navedeno je u saopštenju.
Delimična iskopavanja u tim hramovima su počela 1950-ih, navelo je ministarstvo, izražavajući uverenje da se na tom području nalazi još blaga.
Pestum je bio značajan starogrčki grad na obali Tirenskog mora u Velikoj Grčkoj (Magna Graecia). U to vreme grad se zvao Posejdonija. Kasnije su ga osvojili lokalno pleme Lukanci, potom Rimljani, koji su mu dali sadašnje ime.