10. Aprila 2023.

Turska porinula prvi nosač aviona koji će opsluživati dronove

ronove

TCG “Anadolija” može da opslužuje samo lake avione, uglavnom helikopterima i mlaznjacima koji mogu da polete sa kraćih pista. Dugačak je 232 metra i širok 32 metra i može da nosi oko 1.400 ljudi – jedan bataljon vojnika – borbena vozila i jedinice za podršku za operacije u inostranstvu.

Турска поринула први носач авиона који ће опслуживати дронове

Turska porinula prvi nosač aviona koji će opsluživati dronove

“Ovaj brod će nam omogućiti da vodimo vojne i humanitarne operacije u svakom uglu sveta, kada je to potrebno“, rekao je predsednik Tajip Erdogan na ceremoniji porinuća u Istanbulu.

Kako je istakao, brod vidi kao “simbol koji će konsolidovati regionalnu lidersku poziciju Turske.”

Amfibijski jurišni brod istanbulskom brodogradilištu “Sede” izgradio je tursko-španski konzorcijum, na osnovu dizajna španskog lakog nosača aviona “Huan Karlos Prvi”.

Prvobitni plan Ankare je bio da na svom najvećem ratnom brodu rasporedi borbene avione F-35B, koji mogu da polete sa kraćih pista.

Nakon što su SAD uklonile Tursku, saveznicu u NATO-u, ulonile iz svog programa izvoza lovaca F-35 zbog kupovine ruskih odbrambenih sistema S-400 2019. godine Turska je odlučila da TCG “Anadoliju” pretvori u nosač dronova.

Турски борбени дрон

Turski borbeni dron “kizilelma”

Pored helikoptera, Turska planira da na novi nosač rasporedi borbene bespilotne letelice “bajraktar TB3” i “kizilelmu” koje proizvodi turske odbrambena firme “Bajkar”, kao i lake jurišne avione “hurijet” koji razvija “Turkiš aerospejs industriz.”

TCG “Anadolija” će biti prvi nosač aviona na svetu čiju će flota uglavnom činiti naoružani dronovi kada plan bude u potpunosti sproveden.

Turska, koja ima drugu po veličini armiju NATO-a, deli granicu sa Sirijom i Irakom zahvaćenim sukobima i ima dugu obalu Mediterana i Crnog mora.

U skoro 14-mesečnom ratu u Ukrajini, Turska se pozicionirala kao posrednik između Kijeva i Moskve, pomažući u posredovanju sa Ujedinjenim nacijama u dogovoru koji omogućava bezbedan izvoz žita iz ukrajinskih luka preko Crnog mora.

RTS.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare