Polaganje vijenaca na Gradskom groblju predviđeno je u 11.00 časova, a obraćanje zvaničnika u 11.30 časova.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila saopšteno je da će na ovaj način biti iskazano poštovanje prema žrtvama, ali i ogorčenje zbog neprocesuiranja ratnog zločina koji je hrvatsko-muslimanska vojska izvršila nad srpskim narodom Mrkonjić Grada.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je masovna grobnica u Mrkonjić Gradu još jedan u nizu svirepih i mučkih zločina počinjenih nad srpskim narodom kojem svjedoči Srpska, ali i cjelokupan srpski narod.
Tokom agresije oružanih snaga Hrvatske i Petog korpusa takozvane Armije BiH na 13 zapadnokrajiških opština Republike Srpske u septembru i oktobru 1995. godine sa vjekovnih ognjišta protjerano je više od 120.000 Srba.
Ubijeno je 1.646 ljudi, a još 420 civila i vojnika vodi se kao nestalo.
Tokom ofanzive na srpski etnički čist prostor došlo je do ogromnih razaranja i ljudskih žrtava. Samo u Mrkonjić Gradu utvrđena je materijalna šteta od 680 miliona KM.
Nakon što je Republika Srpska ponovo preuzela područje opštine Mrkonjić Grad, u pravoslavnom groblju pronađena je masovna grobnica sa 181 tijelom zvjerski ubijenih Srba.
Među njima je bio 81 civil, od kojih 10 žena, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, a u manjim grobnicama na području ove opštine pronađeno je još 176 tijela.
Otvaranje masovne grobnice i ekshumacije počele su 1. aprila 1996. godine.