“EU od sastanka očekuje dogovor o planu za implementaciju, koji je neodvojivi deo evropskog predloga sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine”, naveo je zvaničnik, naglasivši da je formiranje Zajednice srpskih opština “bio i ostao najteži deo razgovora”.Sastanak Vučića i Kurtija u Briselu (arhivska fotografija)
Evropski funkcioner je naveo da je cilj razgovora u Ohridu zaključivanje dogovora o implementaciji, a ako to ne bude moguće, biće jasno da li je to zbog opstrukcije neke od strana ili zato što je potrebno još rada na sporazumu.
Dodao je i da će visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj o rezultatima razgovora izvestiti lidere EU na samitu 23. i 24. marta.
“Bez dogovora o implementaciji, evropski plan bi bio samo neobavezujuća politička deklaracija”, navode u Briselu, ističući da će oba “integralna” dela predloga o normalizaciji biti potpisana na kraju procesa, čime će postati pravno obavezujući sporazum za obe strane.
Razgovori o Zajednici srpskih opština i dalje su vrlo osetljivo pitanje na Kosovu i Metohiji i nisu daleko odmakli, navodi zvaničnik.
“Naš stav je da sporazum o Zajednici, postignut još pre 10 godina, mora da bude primenjen. Kosovo treba da promeni narativ o ovom pitanju. U Evropi postoji bar 16 modela koji bi mogli da posluže kao primer i inspiracija”, ističu predstavnici EU.
Zvaničnik EU nije želeo da komentariše različite interpretacije sastanka koje su u medijima dali Vučić i Kurti, navodeći da je važno ono što su lideri rekli na samom sastanku.
“Sporazum je prihvaćen, ali bez dogovora o implementaciji ne vredi mnogo. Od Beograda i Prištine smo tražili da, u međuvremenu, budu umereni i uzdrže se komentara koji bi otežali sledeći sastanak”, naveo je zvaničnik EU.
RTS.