16. Februara 2023.

Astronomi zadivljeni „savršenom eksplozijom“ kilonove – spajanja neutronskih zvezda

Istraživači su prvi put opisali strukturu vrste eksplozije, nazvane kilonova, koja se dešava pri spajanju neutronskih zvezda. Vatrena lopta koja se brzo širila, međutim, prkosila je njihovim očekivanjima.Spajanje neutronskih zvezdaSpajanje neutronskih zvezda

Dve neutronske zvezde, sa kombinovanom masom oko 2,7 puta većom od našeg Sunca, kružile su jedna oko druge milijardama godina pre nego što su se sudarile velikom brzinom i eksplodirale.

Ovo se odvijalo u galaksiji zvanoj NGC 4993, udaljenoj oko 140-150 miliona svetlosnih godina od Zemlje u pravcu sazvežđa Hidra.

Svetlosna godina je razdaljina koju svetlost pređe za jednu godinu i iznosi oko 9,5 biliona (9.460.800.000.000) kilometara.

Pretpostavke o kilonova eksplozijama formulisane su 1974. godine, ali je njihovo postojanje potvrđeno tek 2013. godine. Takođe, nije se znalo kako izgledaju sve dok ova nije otkrivena 2017. godine i intenzivno proučavana.

Savršena eksplozija 

„To je savršena eksplozija na nekoliko načina. Prelepa je, kako estetski, tako i po jednostavnosti oblika, ali i po svom fizičkom značaju“, rekao je astrofizičar Albert Snepen iz Centra “Cosmic Dawn” u Kopenhagenu, vodeći autor istraživanja objavljenog u časopisu Nature

Prema njegovim rečima, estetski – boje koje kilonova emituje bukvalno izgledaju kao Sunce, osim što su, naravno, nekoliko stotina miliona puta veće površine.

„Fizički – ova sferna eksplozija sadrži izvanrednu fiziku u srcu ovog spajanja“, dodao je Snepen.

Istraživači su očekivali da će eksplozija možda izgledati kao spljošteni disk – ogromna svetleća kosmička palačinka, verovatno sa mlazom materije koji izlazi iz njega.

„Da budem iskren, sa ovim se zaista vraćamo na tablu za crtanje“, rekao je Darah Votson, astrofizičar Centra “Cosmic Dawn” i koautor studije.

„S obzirom na ekstremnu prirodu fizičkih uslova, koji su daleko ekstremniji od nuklearne eksplozije, na primer, sa gustinama većim od atomskog jezgra, temperaturama od milijardi stepeni i dovoljno jakim magnetnim poljima da iskrive oblik atoma, možda je ovde u pitanju fizika koju još ne razumemo“, dodao je Votson.

Od binarnog sistema džinova do kilonove 

Proučavanja kilonove izvedena korišćenjem superjakog teleskopa VLT Evropske južne opservatorije u Čileu.

Dve neutronske zvezde su započele svoj život kao normalne džinovske zvezde u sistemu sa dve zvezde koji se naziva binarni. Svaka od njih eksplodirala je nakon što joj je ponestalo goriva, ostavljajući za sobom malo i gusto jezgro prečnika oko 20 kilometara, ali mase veće od Sunčeve.

Postepeno, približavale su se jedna drugoj, kružeći velikom brzinom. Obe su izdužene i razbijene na delove u poslednjim sekundama pre spajanja zbog snage gravitacionog polja one druge. Njihovi unutrašnji delovi su se sudarili pri oko 25 odsto brzine svetlosti, stvarajući najintenzivnija magnetna polja u univerzumu.

Misterija savršeno simetrične sferne eksplozije 

Pri eksploziji je oslobođen sjaj oko milijardu zvezda poput Sunca i to tokom nekoliko dana.

Dve zvezdana ostatka nakratko su formirala jednu masivnu neutronsku zvezdu koja je potom formirala crnu rupu, još gušći objekat sa tako intenzivnom gravitacijom da čak ni svetlost ne može da joj pobegne.

Spoljni delovi neutronskih zvezda, u međuvremenu, bili su razvučeni u dugačke trake, dok je deo materije odleteo u svemir. Tokom procesa, gustine i temperature su bile toliko intenzivne da su formirani teški elementi, uključujući zlato, platinu, arsen, uranijum i jod.

Istraživači su ponudili nekoliko hipoteza za objašnjenje savršenog sfernog oblika eksplozije, uključujući energiju oslobođenu iz ogromnog magnetnog polja neutronske zvezde kratkog veka ili dejstvo zagonetnih čestica zvanih neutrini.

„Ovo je u osnovi zapanjujuće i uzbudljiv izazov za sve teoretičare i numeričke simulacije“, rekao je Snepen.

„Igra je počela.“

RTS.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare