„Moram da budem jasan, to nije aranžman koji bi ličio na Republiku Srpsku“, kazao je Šole u intervjuu za N1.
On nije htio da govori o pojedinostima koje se tiču mogućih nadležnosti ZSO, rekavši da se ti detalji moraju „izglancati“ kroz dijalog.
Upitan o medijskim nagađanjima oko takozvanog francusko-njemačkog predloga, za koji predsjednik Aleksandar Vučić kaže da uključuje neki vid priznavanja nezavisnosti Kosova, Šole je takođe rekao da ne želi da govori o pojedinostima.
„SAD podržavaju dijalog uz posredstvo EU, a (njegov) cilj je normalizacija u pravcu međusobnog priznanja“, rekao je diplomata.
Za evropski prijedlog kaže da je osnov za pregovore i da je fleksibilan.
Govoreći o mogućem članstvu Kosova u Ujedinjenim nacijama, na pitanje kako to ostvariti zbog protivljenja Rusije i Kine, rekao je da će biti teško, ali će SAD nastaviti da se zalažu za to.
„Nastojanja da se povuku priznanja Kosova u međunarodnoj zajednici su gubljenje vremena i energije“, naglasio je.
Šole je rekao da su u SAD zabrinuti zbog uticaja Rusije na Balkanu.
Rusija je posljednjih godina pokazala da je spremna da koristi energente da vrši negativan uticaj, kazao je, uz ocjenu da je Moskva u Ukrajini pokazala pravo lice, i da cijeli svijet treba da se ujedini protiv onoga što tamo radi.
Na pitanje o medijskim slobodama, naveo je da se SAD uvijek time bave, i da je prilikom posjete regionu poručio da će s tim nastaviti.
„Medijske slobode su prioritet za SAD u svim dijelovima svijeta“, kazao je Šole.