16. Februara 2026.

Heroj dana: Tigrice, sad možeš i u… Istoriju

Kada je 3. aprila 2025. objavljena vest da je na trci nacionalnog šampionata Italije u Val Di Fasi, pad i višestruki prelom potkolenice doživela Federika Brinjone, mnogi su pomislili da je to možda i kraj karijere za, u tom trenutku dvostruku pobednicu Svetskog kupa.

Mediji na Čizmi su danima tugovali za svojom najboljom skijašicom, koja je samo par dana pre pada saznala i da će nositi zastavu svoje zemlje, tokom ceremonije svečanog otvaranja Zimskih olimpijskih igara 2026.

Prolazili su dani, stizale su vesti o Federikinom stanju, a poslednjih dana jula operisana je drugi put, sa ciljem da joj se maksimalno ubrza oporavak. I zaista…

Posle bezbroj besanih noći i teških trenutaka, popularna Fede je 72 dana pre početka ZOI, prvi put stala na skije. Nekoliko slobodnih vožnji, prikazanih i na nacionalnoj televiziji, vratili su veru i osmehe italijanskoj naciji da će se njihova heroina ipak pojaviti u startnoj kućici legendarne staze „Olimpija dela Tofane“. Tako je i bilo!

I ne samo da je stigla na start, već je i poletela iz iste te kućice ka dve zlatne medalje, u superdžiju i veleslalomu. Brinjone je 15. februara ušla u istoriju, a njene reči posle osvajanja druge titule, jos dugo će odzvanjati pres-salom u Kortini.

„Pre pet meseci nisam znala pravilno da hodam, a sada imam dve zlatne medalje! Sam dolazak ovde predstavljao je čudo. Nedostajalo je treninga, ali je nestalo i pritiska. To mi je i donelo sve ove uspehe.“

A kad su je novinari pitali da li bi zamenila medalje za to da se nije uopšte povredila, Fede je nakon par sekundi razmišljanja rekla:

„Menjala bih obe medalje za zdravlje, za to da mi se ovo nikada nije ni dogodilo! Ali, sad sam definitivno naučila da moram da prihvatam stvari onakve kakve jesu. Idemo dalje, sigurno ću nastaviti sa svojim oporavkom.“

To je danas Federika Brinjone. Sa 35 godina najstarija olimpijska šampionka u istoriji skijanja. Ako vratimo priču na početak, ona ce otprilike glasiti ovako.

Ona je ćerka legendarne Marije Roze Kvario, rođena u Milanu 1990. godine. Debitovala je u Svetskom kupu sa 17, u decembru 2007, a prva prava sezona u snežnom cirkusu bila je 2009/10.

Već na svom prvom Svetskom prvenstvu, 2011. godine, Brinjone je osvojila srebro u veleslalomu. Prvi ozbiljniji zdravstveni problemi stigli su u decembru 2012. godine, kada je podvrgnuta operaciji desnog skočnog zgloba, kako bi joj se uklonila neugodna cista.

U sezoni 2015/16 pobedila je na svoje prve dve trke Svetskog kupa, a u Pjongčangu 2018. stigla i do svoje prve olimpijske medalje – bronze.

Povreda Mikaele Šifrin donela joj je i veliki Kristalni globus u sezoni 2019/20, a sa Olimpijskih igara u Pekingu stigli su srebro i bronza. Pobede, medalje i poneki poraz, postali su sastavni deo života „Tigrice iz La Salea“. I tako sve do Kortine Dampeco ’26, gde je ispisana istorija.

A kakva je budućnost sada heroine svoje nacije, u ovom trenutku valjda ne zna ni ona sama.

Nego, dobra moja Tigrice, sada možeš i u… Srećno!

Sportklub.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare