Korejski proizvođač nikada nije u potpunosti izbacio fizičke komande u korist kontrola na ekranu osetljivom na dodir – i nema nameru da to učini.
Neki proizvođači automobila otišli su predaleko, preopteretivši vozila ekranima osetljivim na dodir i uklonivši veliki broj fizičkih komandi. Kia nije bila među njima.
Iako najnoviji modeli ovog proizvođača imaju velike ekrane, dugmad su i dalje prisutna za ključne funkcije poput klimatizacije i multimedije. I to se neće promeniti u skorije vreme.
“Postoje određene funkcije koje morate da pronađete odmah i ne smete da pogrešite, zbog čega ih zadržavamo kao fizičke komande”, rekao je Jošen Paesen, šef dizajna enterijera u Kiji, u intervjuu za Autocar.

Prema Paesenu, proizvođač je shvatio da je pristup funkciji koji zahteva tri dodira kroz meni “loš za svakoga”. Pohvalio je kineske proizvođače automobila zbog uvođenja novih ideja i tehnologija u automobile, ali je dodao da nije dovoljno samo dodavati beskonačan broj funkcija — one moraju biti i korisne.
“Ključ je u pronalaženju ravnoteže između stvaranja osećaja topline i aspiracije”, rekao je on, ističući da to podrazumeva istraživanje novih mogućnosti koje tehnologija omogućava i eksperimentisanje na budućim Kijinim modelima.
Proizvođači priznaju – greške su napravljene
Nije često da proizvođači automobila priznaju da su pogrešili i promene pravac, ali situacija sa dugmadima je drugačija. U poslednjih nekoliko meseci Mercedes, Ferrari, Volkswagen, Škoda i drugi javno su podržali zadržavanje ili povratak fizičkih komandi u svojim vozilima.
Ekrani osetljivi na dodir zahtevaju od vozača da skrene pogled sa puta dok se probija kroz menije, što predstavlja bezbednosni rizik. Kapacitivni tasteri nisu mnogo bolji, zbog čega pojedini proizvođači, poput Volkswagena, takođe počinju da odustaju i od njih.
Potražnja za pravim dugmadima i prekidačima među kupcima toliko je velika da Hyundai počinje da se pita da li su veliki ekrani uopšte neophodni.
Ako nisu, dizajnerima se otvara veća sloboda da kreiraju jedinstvene enterijere koji nisu svedeni na dva velika tableta na komandnoj tabli.
Foto: Kia
Izvor: B92