iPhone Air sa svojim ultra tankim profilom pokrenuo trend izrazito tankih telefona. OPPO, Techno, Xiaomi i Honor navodno rade na sopstvenim verzijama
Apple iPhone već godinama postavlja standarde koje konkurencija prati, a novi iPhone Air dodatno je učvrstio tu praksu. Ove godine Apple je uspeo da smanji debljinu uređaja na samo 5,6 mm, pri čemu je zadržao izdržljivost i odličnu autonomiju baterije.
Najnovije informacije koje prenosi insajderska zajednica otkrivaju da je nekoliko velikih Android brendova: OPPO, Techno, Xiaomi i Honor, već započelo razvoj sopstvenih ultra-tankih modela inspirisanih iPhone Air modelom, iako detalji o specifikacijama i datumu lansiranja još nisu poznati.
iPhone Air pokrenuo talas ultra-tankih telefona
Prvi koji je napravio korak u tom pravcu bio je Samsung sa Galaxy S25 Edge modelom, predstavljenim još u maju. Njegova debljina iznosi 5,8 mm, što je nešto više od iPhone Air-a, ali je njegova prednost u maloj masi uređaja, svega 163 grama uz ekran od 6,7 inča. Ipak, slabija autonomija pokazala se kao glavni nedostatak u poređenju sa Apple modelom.
Ono što izdvaja iPhone Air jeste sposobnost da iz baterije od 3.149 mAh obezbedi trajanje na nivou iPhone 16 Pro modela. Razlog za to leži u Apple-ovim sopstvenim procesorima koji značajno smanjuju potrošnju energije. Kod Android brendova situacija je drugačija. Nemaju prednost u pogledu procesora, ali mediji predviđaju da bi OPPO, Xiaomi i Honor mogli da iskoriste najnoviju tehnologiju silicijum-karbonskih baterija. Ona omogućava smeštanje većeg kapaciteta energije u istom prostoru, što bi moglo da poboljša trajanje baterije ultra-tankih Android telefona.
Za razliku od njih, Samsung se u Galaxy S25 Edge modelu odlučio za konzervativniji pristup, pa nova tehnologija nije primenjena, što je rezultiralo primetno slabijom autonomijom baterije.
Trend koji je započeo Apple očigledno se širi Android svetom, a naredni meseci pokazaće da li će i drugi brendovi uspeti da spoje tanak dizajn i zadovoljavajuću autonomiju na nivou koji očekuju korisnici.
Benchmark.rs
a na Samsung S25 Edge ste zaboravili?