Donald Tramp je na sastanku sa jordanskim kraljem Abdulahom ponovo iznio plan da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad Gazom i trajno presele njene stanovnike, uprkos žestokom protivljenju arapskih saveznika, uključujući i Jordan.
Nedugo nakon što su jordanski kralj i njegov sin stigli u Bijelu kuću, novinari su uvedeni u Ovalni kabinet, gdje je Tramp dao do znanja da neće odstupiti od plana da SAD preuzmu Gazu, presele njene ratom traumatizovane stanovnike i transformišu razorenu teritoriju.
“Uzećemo je. Držaćemo je, njegovaćemo je. Pokrenućemo stvari, i vremenom će tamo biti stvoreno mnogo radnih mjesta za ljude na Bliskom istoku”, rekao je Tramp o Gazi i dodao da bi njegov plan donio mir regionu.
Tramp je takođe izjavio da bi mogao razmotriti uskraćivanje pomoći Jordanu ako odbije da primi preseljene Palestince.
Kralj Abdulah je ranije naglasio da odbacuje bilo kakve pokušaje aneksije teritorije i raseljavanja Palestinaca.
Na pitanje o prihvatanju Palestinaca, kralj Abdulah je rekao da mora učiniti ono što je najbolje za njegovu zemlju i dodao da će arapske zemlje Vašingtonu predstaviti svoj prijedlog.
“Poenta je kako ovo učiniti djelotvornim na način koji je dobar za sve”, rekao je Abdulah, ne izražavajući eksplicitnu podršku niti protivljenje Trampovom planu.
Smješten između Saudijske Arabije, Sirije, Izraela i okupirane Zapadne obale, Jordan je već smjestio dva miliona palestinskih izbjeglica, pri čemu su njihov status i broj već dugo izvor zabrinutosti za jordansko rukovodstvo.
Prema anketi Reuters/Ipsos sprovedenoj od 7. do 9. februara, tri od četiri Amerikanca, odnosno 74%, protive se ideji da SAD preuzmu kontrolu nad Gazom i rasele njeno stanovništvo. Anketa je pokazala da su republikanci podijeljeni po ovom pitanju sa 55% protiv i 43% za, prenose Vijesti.
Trampov prijedlog dodatno je zakomplikovao ionako osjetljivu regionalnu dinamiku, uključujući i krhko primirje između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas.
Hamas je u ponedjeljak saopštio da obustavlja oslobađanje izraelskih talaca predviđeno sporazumom o primirju zbog, kako su naveli, izraelskih kršenja. Tramp je kasnije predložio prekid primirja ako Hamas do subote u podne ne oslobodi sve preostale izraelske taoce koje je oteo 7. oktobra 2023.
Tramp je kazao da “sve pada u vodu” ako Hamas ne ispuni rok, dodajući da ne vjeruje da će palestinska militantna grupa to učiniti.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da će, ako Hamas ne oslobodi izraelske taoce do subote u podne, krhko primirje u Gazi biti prekinuto, a izraelska vojska nastaviti ofanzivu u palestinskoj enklavi sve dok militantna grupa ne bude poražena.
“U svjetlu Hamasove najave o kršenju sporazuma i odbijanju da oslobodi naše taoce, naredio sam IDF-u da okupi snage unutar i oko Pojasa Gaze”, rekao je Netanjahu, govoreći nakon sastanka izraelskog bezbjednosnog kabineta.
U saopštenju se dodaje da se ova operacija trenutno sprovodi.
“Biće završena u vrlo bliskoj budućnosti”, navodi se u saopštenju.
Nije odmah bilo jasno da li Netanjahu misli na povratak talaca koji bi trebalo da budu oslobođeni u subotu ili na sve one koji su i dalje zarobljeni u palestinskoj enklavi.
Zvaničnik Hamasa izjavio je da se izraelski taoci mogu vratiti kući samo ako se primirje poštuje, odbacujući “jezik prijetnji” nakon što je Tramp rekao da će “zavladati pakao” ako taoci ne budu oslobođeni.
“Tramp mora imati na umu da postoji sporazum koji obje strane moraju poštovati, i to je jedini način da se izraelski zatvorenici vrate. Jezik prijetnji nema nikakvu vrijednost i samo dodatno komplikuje situaciju”, rekao je za Reuters visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri.
Tramp je planom o Rivijeri Bliskog istoka razbjesnio Palestince i arapske lidere i preokrenuo decenijama ustaljenu politiku SAD, koja je podržavala mogućnost dvodržavnog rješenja.
Britanska agencija navodi da prinudno raseljavanje stanovništva pod vojnom okupacijom predstavlja ratni zločin zabranjen Ženevskim konvencijama iz 1949. godine.
Palestinci strahuju od ponavljanja onoga što nazivaju Nakbom, odnosno katastrofom, kada su stotine hiljada Palestinaca pobjegle ili bile protjerane tokom rata 1948. godine, koji je pratio stvaranje Izraela. Izrael negira da su Palestinci bili prisilno protjerani.
Stanovnici Gaze sa kojima je razgovarao Reuters kritikovali su Trampa zbog izjave da je spreman da “pusti da zavlada pakao” ako svi izraelski taoci ne budu oslobođeni do subote u podne.
“Pakao gori od onoga što smo već doživjeli? Pakao gori od ubijanja? Uništenje, sve ove prakse i zločini protiv čovječnosti koji su se dogodili u Pojasu Gaze nisu se desili nigdje drugo u svijetu”, rekao je Džuma Abu Koš, Palestinac iz Rafe na jugu Gaze.
Šaban Šakaleh, čija je kuća uništena u izraelskoj ofanzivi, namjeravao je da odvede svoju porodicu na odmor u Egipat čim primirje između Hamasa i Izraela bude čvrsto uspostavljeno.
Promijenio je odluku nakon što je Tramp najavio planove za preseljenje palestinskih stanovnika Gaze i obnovu enklave, pri čemu je rekao da oni ne bi imali pravo na povratak.
“Užasnuti smo uništenjem, ponovnim protjerivanjima i smrću, i želio sam da odem kako bih obezbijedio siguran i bolji život za svoju djecu – sve dok Tramp nije rekao to što je rekao”, kazao je za Reuters 47-godišnji Šakaleh.
Dodao je da je nakon Trampovih izjava promijenio odluku.
“Bojim se da odem i da se više nikada ne mogu vratiti. Ovo je moja domovina. Pomisao da prodam moj dom ili dio zemlje koju posjedujem stranim kompanijama i zauvijek napustim domovinu je potpuno neprihvatljiva. Moji korijeni su duboko u tlu moje domovine i tako će uvijek biti”, kazao je Šakaleh.