Uoči najvažnijeg godišnjeg događaja u oblasti međunarodne bezbjednosti, Minhenske bezbjednosne konferencije, objavljen je izvještaj o stanju bezbjednosti, u kojem se tvrdi da su Evropa i Japan najviše ugroženi urušavanjem liberalnog multipolarnog svjetskog poretka.
Kako je istaknuto, Donald Tramp, novi predsjednik Amerike, želi da prekine s dosadašnjom praksom da Amerika čuva svoj međunarodni položaj kroz održavanje globalnog liberalnog sistema. Umjesto toga, kako je istaknuto, Tramp želi da se fokusira isključivo na interese Amerike, a to će neminovno voditi ka slabljenju globalnih institucija uspostavljenih nakon Drugog svjetskog rata.
Iako se zapadni Balkan nigdje ne spominje, sasvim je sigurno da će region pratiti sudbinu Evrope, koja se, kako je naglašeno, sama nalazi u izazovnoj poziciji. Istaknuto je da su Japan i Evropa najviše nade polagali u održavanje multipolarnog svijeta pod vođstvom Amerike, i da će najviše osjetiti posljedice urušavanja tog sistema, s tim da se, kako je istaknuto, Japan proteklih godina bolje pripremio dijelom i kroz restrukturiranje ekonomije i jačeg ulaganja u odbranu.
Napomene radi, iako je i Evropa krenula u jačanje svoje odbrane, na to je podstaknuta tek početkom proširene ruske invazije na Ukrajinu, a i nakon toga dosta usporenim tempom, iako je Tramp još u prvom mandatu od Evrope tražio da više ulaže u odbranu ako želi da je Amerika i dalje bezbjednosno pokriva.
U izvještaju Minhenske bezbjednosne konferencije istaknuto je da je izvjesno da će u centru američke spoljne politike u narednim godinama biti globalno takmičenje s Kinom, što bi dodatno, kako predviđaju, moglo ubrzati multipolarizaciju međunarodnog sistema.
“Napori SAD da obuzdaju Kinu vjerovatno će se intenzivirati pod predsjednikom Trampom. Međutim, Peking bi takođe mogao imati koristi od povlačenja SAD iz međunarodnih obaveza ili okretanja Vašingtona od dugogodišnjih partnera”, naglašeno je, uz napomenu da bi Kina mogla ući u dijelove svijeta za koje Amerika više ne bude bila zainteresovana.
Kao najveći neposredni bezbjednosni rizik za Evropu, naglašeno je u izvještaju, odgovorna je Rusija zbog napada na Ukrajinu, i tu se, kako ističu, Rusija želi predstaviti kao globalni igrač kroz pokušaj da natjera svijet da pristane na njenu viziju međunarodnog poretka.
“Ovog vijeka nijedna zemlja nije uložila veće napore da uruši međunarodni poredak od Rusije. Moskva teži multipolarnom svjetskom poretku koji se sastoji od ‘civilizacijskih sila’, kako Rusija sebe vidi. Manje zemlje – to uključuje Ukrajinu – spadaju u sferu uticaja civilizacijske sile”, naglašeno je.
Evropa bi, kako je istaknuto, trebalo da se založi za zadržavanje vrijednosti dosadašnjeg poretka, radi vlastite bezbjednosti, i da je Trampov izbor samo ubrzao tu potrebu.
“Reizbor Donalda Trampa mogao bi dodatno pogoršati ove izazove i ponovo pokrenuti debatu o tome treba li se EU razviti u nezavisni pol u međunarodnoj politici. Ali reizbor bi takođe mogao ojačati populističke pokrete koji produbljuju unutrašnje podjele Evrope i potkopavaju sposobnost EU da se pozabavi krizama s kojima se suočava”, upozorili su.
Inače, Minhenska bezbjednosna konferencija je najveći svjetski događaj u oblasti bezbjednosti i njemu prisustvuju najviši zvaničnici svjetskih država i vlada. Konferenciji će prisustvovati i američki potpredsjednik Džej Di Vans, a ova konferencija je poznata i po istorijskom govoru Vladimira Putina, ruskog predsjednika, 2007. godine, u kojem je nagovijestio šta bi se moglo desiti ako Zapad ne uzme u obzir ruske interese kako ih je on definisao.