10. Februara 2025.

Zabrana telefona u školama ne poboljšava ocjene, kaže studija

Pametni telefoni postali su sastavni deo života dece i mladih, ali njihova česta upotreba pokreće brojna pitanja u vezi sa fokusom, ponašanjem i mentalnim zdravljem učenika. Iako se često predlažu zabrana telefona u školama kao jednostavno rešenje, sve više studija ukazuje da ova mera sama po sebi nije dovoljna.

Zabrana telefona u školi ne poboljšava akademske ocene ni blagostanje dece, pokazuje studija.  Duže korišćenje telefona i društvenih mreža je uopšte povezano sa slabijim ocenama, lošijim snom, problematičnim ponašanjem i nedostatkom fizičke aktivnosti, otkrivaju istraživači sa Univerziteta u Birmingemu, a prenosi Gardijan. Međutim, ovi ishodi nisu se razlikovali između škola koje su zabranile telefone i onih koje nisu.

Pokušaji da se ograniči upotreba telefona u školi nisu smanjili ukupno vreme koje deca provode na svojim uređajima tokom dana, takođe otkriva studija objavnjena u Lancet’s Regional Health Europe magazinu.

“Nema dokaza da restriktivne školske politike o upotrebi telefona, u svom sadašnjem obliku, imaju povoljan uticaj na mentalno zdravlje i dobrobit adolescenata”. 

Ipak, istraživanje je utvrdilo da vreme provedeno ispred ekrana utiče na mentalno zdravlje, ponašanje u učionici, fizičku aktivnost i ciklus sna učenika u celini: 

“Ova studija pruža dodatne dokaze o negativnim posledicama učestale upotrebe telefona i društvenih mreža i da je smanjenje upotrebe telefona i društvenih medija veoma važno. Naši podaci ukazuju da su intervencije za smanjenje vremena provedenog na telefonu i društvenim mrežama verovatno efikasne u poboljšanju mentalnog blagostanja adolescenata, ali da je važno uzeti u obzir i korišćenje u školi i van nje”, naglašava se.

Ovakva zabrana u školama nije efikasan način da se uhvati u koštac sa negativnim uticajima prekomerne upotrebe telefona, smatraju stručnjaci i naglašavaju da treba da se uradi više od puke zabrane telefona u školama. Jasni su da problem prevazilazi samu zabranu telefona u školama i naglašavaju da je ovo društveno pitanje koje zahteva hitnu reakciju roditelja, škola i državnih istituacija.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare