Dionicu autoceste dugu 158 kilometara u Kini u potpunosti su izgradili roboti. Projekt je dio autoceste Peking – Hong Kong, a korištene su napredne mašine kompanije Sany Group koji postižu milimetarsku preciznost.
Automatizirana vozila su distribuisala kamen i pijesak, nakon čega su autonomni valjci primjenjivali pritisak kako bi osigurali ujednačenu i izdržljivu cestovnu površinu. Dronovi su nadzirali napredak izgradnje kako bi se održala topografska tačnost, piše The Economic Times.
Prema izvještajima, robotski pristup je rezultirao bržom izgradnjom i kvalitetnijim rezultatima u poređenju s tradicionalnim metodama. Uspjeh ovog projekta ukazuje na to da bi roboti mogli igrati sve značajniju ulogu u budućim infrastrukturnim projektima.
Proces izgradnje je optimizovan algoritmom
Na projektu su sarađivale tri državne firme.
Izvještaji ističu uštede troškova i vremena postignute ovim robotskim pristupom, iako tačni podaci nisu navedeni, no algoritmi su optimizovali proces izgradnje, omogućujući veću brzinu i preciznost, čime je ova metoda postala učinkovitija od ljudskog rada.
Projekat je predstavljen na infrastrukturnoj konferenciji, gdje je 700 sudionika posmatralo automatizovanu tehnologiju na djelu.