Stupanjem na snagu izmjena Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak 1. januara, broj preduzetnika u Republici Srpskoj se za samo mjesec dana smanjio za 177.
Barem tako pokazuju zvanični podaci Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF).
Sa druge strane, predstavnici Zanatsko-preduzetničke komore kažu, između ostalog, da ne treba paničiti, te da će vidjeti u narednom periodu kakva će biti situacija.
Tako je, prema podacima APIF-a, zaključno sa prošlom godinom, broj preduzetnika u Srpskoj iznosio je 26.634, dok je krajem januara taj broj bio 26.457.
“Novoosnovanih preduzeća u Republici Srpskoj tokom januara ove godine bilo je 125, dok je broj brisanih preduzetnika 302”, naveli su iz APIF-a za “Nezavisne novine”.
U januaru je najviše brisanih preduzetnika bilo u Banjaluci, njih 78, pa u Bijeljini 34, Prijedoru 18, Doboju 15 i Modriči 13.
Sa druge strane, najviše novoosnovanih preduzeća tokom januara ove godine bilo je u Bijeljini, njih 13, pa u Gradišci 12, Doboju 11, Prijedoru 11 te Banjaluci 10.
Djelatnosti u Republici Srpskoj koje su najviše brisane tokom prethodnog mjeseca su savjetovanje koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje – 36, djelatnosti pripreme i posluživanja pića – 27, održavanje i popravka motornih vozila – 13, drumski prevoz robe – 12, te računarsko programiranje – 12.
Najviše novoosnovanih preduzeća tokom januara je iz djelatnosti pripreme i posluživanja pića – 14, slijede frizerski i drugi tretmani za uljepšavanje – 12, računarsko programiranje 10, djelatnosti restorana i usluge dostave hrane – devet i drumski prevoz robe – sedam.
Jovan Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, kaže za “Nezavisne novine” da je mnogo stvari uticalo na smanjenje broja preduzetnika.
“Teško je reći šta je uticalo na smanjenje broja preduzetnika u januaru. Ne mislim da će doći do nekog masovnog otpuštanja. Nije relevantno sad reći šta će se dogoditi, jer je samo januar prošao. Mislim da će biti zatvaranja preduzeća, ali ne u nekom velikom obimu. Osjetiće se za one koji su registrovani kao samostalni preduzetnici, jer će imati veća izdvajanja. Ipak, to se očekivalo”, naveo je Bratić.
Prema njegovim riječima, iz dana u dan cijene divljaju.
“Ovdje ko se snađe – snađe. Fiskalizacija je pri kraju i to će biti riješeno. Međutim, najgore je onima koji nisu bili fiskalizovani. Sačekaćemo još mjesec-dva da imamo relevantnije podatke, pa ćemo sve objaviti”, naglasio je Bratić.
Vladimir Blagojević, direktor Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka, kazao je da su neki preduzetnici procijenili da zbog ovih izmjena zakona neće moći adekvatno poslovati.
“Samostalni preduzetnici su smatrali da su primorani da ugase preduzeća zbog novih nameta”, istakao je Blagojević.
Podsjećamo, od 1. januara su na snazi izmjene Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak, kojima su propisani veći nameti samostalnim preduzetnicima i onima koji obavljaju samostalna zanimanja.