Bugarski brod oslobođen je nakon što su švedske vlasti utvrdile da nije odgovoran za namjerno sabotiranje podvodnog kabla u Baltičkom moru.
U svjetlu rastuće zabrinutosti zbog potencijalnog ruskog miješanja, NATO je pojačao zaštitu podmorskih kablova u regionu.
Švedski istražitelji su zaključili da oštećenje podvodnog kabla za prijenos podataka između Švedske i Letonije, nastalo krajem januara, nije bilo rezultat namjerne sabotaže, zbog čega je osumnjičeni brod pušten na slobodu.
Komunikacioni kabl, koji je prenosio informacije za jednog letonskog emitera, oštećen je 26. januara brodom pod malteškom zastavom, imena “Vezhen”. Švedske vlasti su potom zaplijenile brod.
Bugarski vlasnici broda, brodarska kompanija “Navibulgar”, negirali su bilo kakvu sabotažu, tvrdeći da su za incident krivi loši vremenski uslovi. Ovu tvrdnju su u ponedjeljak potvrdili i švedski tužioci.
“Istragom je utvrđeno da su kombinacija vremenskih uslova, neadekvatne opreme i navigacionih grešaka doprinijeli oštećenju kabla”, izjavio je javni tužilac Mats Ljungkvist.
Dodao je da je brod “Vezhen” uzrokovao štetu, ali da sabotaža nije bila u pitanju. Istraga će ipak biti nastavljena.
Oslobađanje “Vezhena” dolazi samo nekoliko dana nakon što su norveške vlasti oslobodile ruski teretni brod sa sumnjom na umiješanost u sličan incident, prenosi Nova.
U decembru prošle godine, švedska policija se pridružila kineskim vlastima na brodu pod kineskom zastavom kako bi posmatrala istragu o oštećenju kablova.
Broj incidenata sa oštećenjem podvodnih kablova u Baltičkom moru značajno je porastao od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, što je dovelo do sumnji da je Moskva umiješana. Kremlj je, međutim, negirao ove optužbe.
Kako bi pojačao bezbjednost u regionu, NATO je započeo operaciju “Baltic Sentry”, u okviru koje su raspoređeni ratni brodovi, borbeni avioni, sateliti i dronovi za nadzor ovog strateški važnog područja.