Detektorom metala u Vusterširu, u Engleskoj, otkrivena je posuda koja je krila 1.368 novčića, uglavnom srebrnjaka. Ovo arheološko blago zakopano je još 55. godine, u vrijeme rimskog cara Nerona.
Ovaj vladar, zapamćen kao jedan od najluđih i najbrutalnijih u istoriji Rimskog carstva, kontrolisao je dijelove Britanije, ali se suočio sa velikom pobunom pod kraljicom Budikom, koja je na kraju ugušena, piše LiveScience.
Jedan zlatnik i 1.367 srebrnjaka
Kovanice su zakopane tokom Neronove vladavine (54-68), ali su neke od njih iskovane ranije. Sve osim jedne kovanice su srebrni denarijusi, standardni rimski novac kovan između 157. prije nove ere i 55. nove ere, naveo je u saopštenju Muzeja Vusteršira.
Jedina zlatna kovanica u ovoj riznici je iskovana između 20. i 45. godine za Dobune, pleme Brita.
“Kovanice su gotovo sigurno ušle u region posredstvom rimske vojske. Njihov ogroman broj znači da bi blago predstavljalo vrlo značajnu sumu novca u vrijeme kada je zakopano”, navodi se u saopštenju.
Ne zna se zašto je blago sakriveno, tj. zakopano, ali jedna teorija je da je riječ o ušteđevini lokalnog farmera, koji je snabdijevao rimsku vojsku žitom i stokom. U vrijeme kada je blago zakopano, Vusteršir se nalazio na granici Rimskog carstva, pa su možda bitke mogle da podstaknu vlasnika da ga sakrije.
Riznica je pronađena krajem 2023. godine i detaljnije analizirana 2024. godine, kada je proglašena blagom, vladinom oznakom koja se daje predmetima od plemenitih metala starim najmanje 300 godina.
Procijenjeno je na 100.000 funti ili 123.100 dolara, piše LiveScience.
Muzej pokušava da prikupi novac da bi ga otkupio blago.
“Kampanja za prikupljanje sredstava ide zaista dobro, ljudi su nevjerovatno darežljivi i jasno je da postoji prava strast da blago ostane u Vusterširu” rekla je Helen Lardž, portparol Muzeja Vusteršira, za Live Science.
Ko je bio Neron?
Neron je bio jedan od najkontroverznijih vladara Rimskog carstva i posljednji je imperator iz dinastije Julijevaca-Klaudijevaca. Istoričari tog doba opisuju ga kao monstruma, koji je navodno zapalio Rim da bi sagradio Zlatnu kuću, a njegova vlast završena je pobunom i građanskim ratom. Međutim, neobično je to što je u samom narodu bio jako popularan i nakon njegove smrti mnogi su vjerovali da nije umro i da će se vratiti. Najmanje tri pobune vođene su pod njegovim imenom, prenosi Telegraf.