Vezane su nam ruke, ne možemo uraditi ništa, a ni blokade granica više nisu opcija jer postoje naznake da bi nas Brisel u tom slučaju još jače mogao udariti po prstima.
U tu rečenicu bi se mogao sažeti najnoviji stav lidera ovdašnjih prevoznika, koji još ne vide rješenje za situaciju koja im sve teže pada, a koja se odnosi na to da naši vozači u EU mogu ostati samo 90 u 180 dana.
Treba naglasiti da je sporna odluka na snazi više od 14 godina, odnosno od 15. decembra 2010, ali, prema riječima prevoznika, nije primjenjivana do zadnjih godinu dana, kada su se vozači, odnosno prevoznici počeli suočavati sa isključenjem iz saobraćaja i kaznama.
Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, ističe da je Brisel definitivno odbio zahtjev svih zemalja zapadnog Balkana, te da sporna uredba ostaje na snazi.
“I sad su zaista ogromni problemi, dešavaće se veliki odliv vozača i vjerovatno prevozničkih firmi koje će pokušavati da se registruju u Hrvatskoj i Sloveniji”, rekao je Grbić za “Nezavisne novine”.
Ruke su im, dodaje, vezane i ne mogu ništa uraditi.
“Možda će i biti sastanak gdje bi trebalo da se dogovorimo o preuzimanju nekih koraka prema Briselu. Međutim, predsjednik Udruženja iz Srbije nije bio za tu opciju. Čak su navodno poslati i neki zahtjevi prema Briselu da će prevoznici zapadnog Balkana da pokušaju da blokiraju granični prelaz prema EU. Međutim, kako nam je rekao taj predstavnik Udruženja, navodno su dobili neki odgovor – ako bi se to uradilo – da bi Brisel povukao novi korak prema nama, a to je uvođenje viza, što bi zaista bilo još katastrofalnije”, rekao je Grbić.
Srbija je, kako je dodao, prva koja je na neki način odustala od ove namjere koja se odnosi na blokade.
“Razmišljamo šta nam je činiti. Blokade više nisu opcija. Kada bismo dobili mnogo više po prstima nego što je to slučaj sada, u vidu uvođenja viza, to bi zaista bilo katastrofa”, istakao je Grbić.
Podsjetimo, institucije BiH su nedavno, umjesto rješenja na ovu situaciju, od evropskih organa dobile samo pojašnjenje postojeće zabrane. Zbog toga je razočarenje iskazao i Edin Forto, ministar komunikacija i transporta BiH.
“U odgovoru iz Brisela na zahtjev za izuzimanje profesionalnih vozača iz uredbe po kojoj mogu boraviti maksimalno 90 u 180 dana u Evropskoj uniji nismo dobili ništa što već nismo znali. Dobili smo pojašnjenje propisa, ali ne i odgovor da li će se pokrenuti inicijativa za izmjenu, što smo u više navrata tražili”, rekao je nedavno Forto za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, iako pravila za ulazak u Šengen zonu i odluke EU koje ih prate nisu u direktnoj nadležnosti Ministarstva komunikacija i transporta BiH, za njega i ovaj resor problem i te kako predstavlja činjenica da imamo više od 6.000 profesionalnih vozača od kojih je, kako kaže, “većina ugrožena i prijeti da će napustiti BiH ako se ovaj problem ne riješi”.
“No, ovo nije problem samo vozača iz Bosne i Hercegovine, nego svih zemalja zapadnog Balkana koje nisu članice EU”, rekao je Forto.
Tražimo, dodao je, ujednačavanje prava kakva već po evropskim propisima imaju posade aviona, vozova i brodova, na koje se ne primjenjuje uredba o maksimalnom boravku od 90 u 180 dana u EU.
“U ranijim razgovorima sa evropskim zvaničnicima smo informirani da postoji protivljenje pojedinih članica sa jakim lobijima profesionalnih vozača da se ide u pravcu izuzeća naših profesionalnih vozača od primjene uredbe”, rekao je Forto.