Dok neki ne mogu da zamisle da pripremaju oborke bez svoje omiljene drvene kašike, drugi se ustručavaju od ovog kuhinjskog alata, jer veruju da drvo zadržava brojne bakterije, te nije bezbedno za korišćenje. Strahovi su još veći ako se pojave naprsline, koje deluju kao savršeno mesto za razvoj neželjenih mikroorganizama, koji mogu završiti u hrani. Da li to znači da treba da se otarasimo svog drvenog pribora ili se ipak možemo osloniti na njega?
Drvene kašike često izazivaju debatu među kuvarima. S jedne strane, neki tvrde da su one vrhunski alat, jer ne oštećuju lonce ili tiganje, čvrste su i mogu da traju decenijama. Ali drugi su zabrinuti za higijenu, jer tvrde da je drvo raj za razvijanje bakterija i da se u njemu lako zadržavaju mirisi hrane, što može pokvariti njen ukus tokom pripreme.
Bakterije se mogu zadržati na bilo kojoj površini, pa tako i na drvenim kašikama – ali im je potrebna vlaga da bi preživele. Drugim rečima, pranje deterdžentom i toplom vodom može ukloniti veliki procenat mikroorganizama, ali neki će neizbežno ostati i razmnožavati se, posebno ako kašike nisu potpuno osušene.
Preporučljivo je da operete svoje drvene kašike odmah nakon upotrebe, kao i da ih ostavite da se poptuno osuše. S obzirom da je bakterijama potrebna vlaga, lako je zaključiti: Kako se drvo suši, tako one umiru.
Šta da radimo sa napuklim kašikama
Određena drva sadrže visoke koncentracije prirodnih antimikrobnih jedinjenja, kao što su hrast, bor i trešnja. Oni sadrže tanine, koji snažno sprečavaju rast mnogih mikroorganizama. Ali to ne znači da su sve drvene kašike jednako kvalitetne, ni da su antimikrobna svojstva drveta svemoćna.
Dok se bakterije u početku mogu nastaniti na vlažnoj drvenoj površini, voda i bakterije se razlažu u drvetu, gde se bakterije na kraju mogu ugušiti njihov rast se sprečava. Drugim rečima, drvo može prirodno da se samoreguliše – ali samo ako se pravilno opere i osuši.
Ali ono što prouzrokuje najviše brige je: Da li napukle ili oštećene drvene kašike mogu lakše uhvatiti bakterije?
Pukotine, rascepi i krhotine stvaraju skrivene prostore u kojima se mogu akumulirati čestice hrane i vlaga, što otežava temeljno čišćenje kašike. Ova područja mogu da sadrže bakterije ili plesni koji opstaju uprkos pranju, a kada drvena kašika dobije vidljive pukotine, savijanje ili rascep, više nije bezbedna za upotrebu i treba je zameniti da bi se sprečila kontaminacija.
Pored toga, promena boje u tamniju nijansu, dugotrajni mirisi koji se ne mogu isprati ili grube, iscepkane ivice su takođe znaci da je vreme za novu kašiku.
Kako da vodite računa o drvenim kašikama
Život ovog kuhinjskog alata može zaista dugo da traje, ali samo uz pravilnu negu, koja podrazumeva:
- Pranje odmah nakon korišćenja: Operite kašike vrelom vodom i deterdžentom čim ih završite sa upotrebom.
- Temeljno osušite na vazduhu:Uvek ih ostavite da se osuše na vazduhu u uspravnom položaju puna 24 sata, jer ovo omogućava svim antimikrobnim svojstvima da deluju i sprečava nakupljanje vlage.
- Preskočite mašinu za pranje sudova: Visoka toplota može da iskrivi ili napravi pukotine u drvenom priboru, što ga čini težim za čišćenje i verovatnije je da sadrži bakterije.
Nije preporučljivo da koristite sredstva za dezinfekciju kao što je izbeljivač, jer upravo tada upijajuća priroda drveta postaje problem, jer može upiti opasne hemikalije. Dakle, uz odgovarajuću negu, drvene kašike su sasvim bezbedne za upotrebu u kuhinji.
RTbalkan.