Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, kazao je za “Nezavisne novine” da se nada da će u sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta koja bi trebalo da bude održana u četvrtak približiti stavovi socijalnih partnera oko najniže plate za ovu godinu.
“Ako se stavovi ne uslaglase na sjednici, nadamo se da će Vlada Srpske donijeti odluku o tome što prije”, kazao je Škrebić i dodaje da se nadaju da će najniže plata ostati na sadašnjem nivou od 900 KM.
“Zbog trenutne krize koja je pogodila Republiku Srpsku, a posebno prerađivačku industriju”, kazao je Škrebić.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da će Vlada Srpske donijeti konačnu odluku o iznosu najniže plate za ovu godinu ukoliko ne bude postignut dogovor na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta koja bi trebalo da bude održana ove sedmice.
“U interesu, prije svega radnika, ali i očuvanja privrednog sektora, Vlada Republike Srpske će donijeti najbolju moguću odluku u datom momentu”, istakao je Egić za Srnu.
Podsjetimo, Unija poslodavaca Republike Srpske smatra da najniža platu u Srpskoj treba ostati 900 KM, dok iz Saveza sindikata Republike Srpske traže povećanje na 1.050 KM.
Na osnovu kojih ekonomskih parametara Vlada Republike Srpske planira da poveća minimalnu platu nije poznato.
Iz analize Privredne komore Republike Srpske vidljivo je da su gotovo svi ekonomski parametri u padu.
Recimo, u prvih devet mjeseci prošle godine u odnosu na prethodnu godinu industrijska proizovdnja smanjena je za 6,7 posto, dok je broj zaposlenih u industriji smanjen za 4,7 posto.
Kada je riječ o robnoj razmjeni, prema podacima Privredne komore Republike Srpske u prvih devet mjeseci robna razmjena iznosila je 9,13 milijardi KM. Izvoz je ostvaren u vrijednosti od 3,7 miliojardi KM što je u odnosu na prvih devet mjeseci 2023. godine manje za 218,3 miliona KM. Istovremeno uvoz je iznosio 5,44 milijardi KM i povećan je za 206.65 miliona KM.
“Spoljnotrgovinski deficit iznosi 1,74 milijarde KM. U poređenju sa prethodnom godinom došlo je do povećana deficita za 424,95 miliona KM, odnosno deficit je veći za 32,3 posto. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 68 posto dok je u istom periodu 2023. godine iznosila 74,9 posto”, navodi se u analizi Privredne komore Republike Srpske.