Prethodna godina bila je jedna od najnaprednijih godina u istoriji postojanja Down syndrome centra Banjaluka, koji je aktivan od 2009. godine.
Prema riječima Zorana Jelića, upravnika centra, ostvareni su značajni međunarodni uspjesi i potpisani ugovori sa institucijama iz Evropske unije, što će omogućiti dalji razvoj programa.
Jedan od najvećih projekata biće otvaranje rehabilitacionog centra za roditelje i osobe sa Daunovim sindromom na Jahorini u februaru 2025. godine.
“Ostvareni su značajni koraci u saradnji sa EU, a za februar smo pripremili otvaranje rehabilitacionog centra na Jahorini. To će biti važan korak za sve roditelje i osobe sa Daunovim sindromom, jer će im pružiti potrebnu podršku i rehabilitaciju”, rekao je Jelić.
Pored toga, tokom 2024. godine tim iz Down syndrome centra posjetio je nekoliko zemalja EU, gdje su prezentovali svoj program socijalne rehabilitacije.
U okviru tih posjeta organizovane su i predstave u kojima su nastupali glumci sa Daunovim sindromom, a potpisani su i sporazumi sa organizacijama koje se bave Daunovim sindromom u tim zemljama.
“Naši glumci su odigrali predstave u Pragu, Frankfurtu, Karlsrueu i Štutgartu. Na tim događajima potpisani su sporazumi sa organizacijama koje rade sa osobama sa Daunovim sindromom. Takođe, krajem godine posjetili smo Beč, gdje smo prisustvovali bokserskom turniru. U februaru ove godine otvorićemo prvi bokserski klub za osobe sa Daunovim sindromom na Jahorini”, ističe Jelić.
Jedan od najvažnijih ciljeva ovog centra je omogućiti zapošljavanje osoba sa Daunovim sindromom.
Kako je naglasio Jelić, prošle godine zaposleni su konobari, kuvari, radnici u vešeraju i sobarice na Jahorini, a u planu je proširenje zapošljavanja u 2025. godini.
“Ove godine planiramo zaposliti još tri osobe u februaru, a do septembra ukupno 11 osoba sa Daunovim sindromom biće zaposlene u različitim institucijama i trgovačkim firmama”, najavio je Jelić.
Centar se takođe zalaže za bolju pravnu zaštitu i podršku porodicama osoba sa Daunovim sindromom. Jelić je podijelio iskustvo jedne porodice koja je uspjela da vrati poslovnu sposobnost svom sinu, što je presedan koji će, kako kaže, biti svijetli primjer drugim porodicama.
“Imali smo slučaj porodice koja je uspjela da vrati poslovnu sposobnost svom sinu, koji je prošao naš program samostalnog radnog osposobljavanja. To je značajan uspjeh i presedan koji će poslužiti kao primjer da roditelji ne moraju povećavati invalidnost svog djeteta, već da ih osposobljavaju za rad”, rekao je Jelić.
Kroz mnoge aktivnosti Down syndrome centar Banjaluka je postao i ambasador dobrih praksi i aktivizma za osobe sa Daunovim sindromom.
“Društvo je počelo da prihvata i da vidi osobe sa Daunovim sindromom kao korisne i aktivne članove društva, a to je postignuto zahvaljujući kontinuiranom radu i podršci koju pružaju Vlada i naši partneri”, zaključio je Jelić.
Nezavisne.com