19. Januara 2025.

Danas bi najkasnije trebalo da raskitite novogodišnju jelku: Evo kako da to uradite pravilno

Ako još uvek niste raskitili jelku, neka danas bude taj dan. Poduhvat, istina, nije nimalo jednostavan – sve treba dobro prebrisati, složiti, zapakovati i to obavezno poštujući određena pravila i savete stručnjaka. Jer samo tako ćete izbeći alergije izazvane velikom količinom prašine, ali i mnogo veće problem, koji će vas sačekati već naredne sezone.

Novogodišnji i božićni praznici su već uveliko prošli, a znači i da je vreme da polako sklanjamo dekoracije i jelku iz kuće. Neki su to uradili i pre, ali bi oni koji su želeli da magija praznika traje duže to trebalo da urade najkasnije danas, 19. januara. Tako, makar običaji nalažu. Kako pravilno skloniti sve girlande, ukrase, lampice i na koji način odložiti jelku do naredne Nove godine? 

Prebrišite sve dekorativne predmete i ukrase, ali jako pažljivo

Prvi korak jeste da poskidate sve ukrase sa jelke i odložite ih privremeno u neku kesu. Jako je važno da ovome pristupite vrlo oprezno, najbolje sa zaštitnom maskom na licu, jer se na njima tokom skoro mesec dana sakupilo dosta prašine – tako ćete izbeći javljanje “sindroma novogodišnje jelke“, problema zbog koga se mogu javiti jake alergije, kao odgovor imunog sistema na čestice prašine.

Pošto sve ukrase skinete i sve dekorativne predmete skupite na gomilu, sledi temeljno čišćenje: plastične ukrase možete prebrisati vlažnom krpom ili posebnim vlažnim maramicama za čišćenje kuće, a girlande, trake i druge ukrase bi bilo dobro da istresete na terasi ili u dvorištu. Drvene dekoracije možete prebrisati praškom, kako ih voda ne bi oštetila.

Dobro proverite sve lampice – potražite oštećenja na njima i pažljivo ih spakujte

Važno je da nakon uklanjanja svih dekoracija dobro pregledate i svetleće ukrase koji su krasili vašu jelku, prozore i druge delove enterijera, naravno, tek pošto ste ih potpuno isključili iz struje. Prebrišite ih suvom krpom vodeći računa da ne oštetite lampice i tanane kablove koji ih spajaju, a zatim ih pažljivo smotajte, tako da se oni ne zapetljaju i ne izlome.

Proverite i “viljušku”, odnosno deo koji ide u utičnicu – ukoliko na njemu primetite bilo kakve tragove oštećenja ili crnilo, nemojte čuvati takve ukrase, jer oni u narednoj sezoni mogu izazvati kratak spoj, pa čak i dovesti do požara u kući. Takođe, postarajte se da lampice budu upakovane tako da ni slučajno ne dođu u kontakt sa vlagom tokom perioda između dve Nove godine.

Veštačku jelku bi bilo dobro i da operete, a evo šta da uradite sa prirodnom

Ukoliko imate veštačku jelku, njene “grančice” i “iglice” bi trebalo dobro prebrisati praškom ili mokrom krpom, a u idealnom slučaju čak i usisati i istuširati, kako prašina koja se na njima nagomilala ne bi završila u kutiji zajedno sa jelkom, prenosi portal MartaStjuart. Nakon ovakvog čišćenja jelke obavezno je ostavite neko vreme da se osuši, jer se u vlažnim uslovima u kutiji može razviti buđ.

Ako ste se tokom ovih praznika odlučili za prirodnu jelku, i to onu sa busenom, sada je pravo vreme da je negde zasadite. Ako imate dvorište ili vikendicu, možete je zasaditi kod sebe, a ako ne pitajte nekoga od prijatelja da li bi želeli da u svom dvorištu imaju jelku. Ako ni to nije opcija, možete se obratiti nekom od rasadnika jelki – većina njih će rado “udomiti” drvo nakon praznika.

Foto: © Canva / Olga Donchuk

Izvor: RT Balkan

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare