18. Januara 2025.

“Prihvatio je toksičnu muškost i neonacističko ludilo”

Mark Zakerberg je još prošle godine komentarisao da se više nikome neće izvinjavati za stvari u vezi sa Facebookom i drugim njegovim mrežama.

Zakerbergovoj Meti tužbe nisu strane, a jednu od njih podigli su pisci u vezi sa navodnim kršenjem intelektualnog vlasništva pri treniranju veštačke inteligencije. U tužbi se tvrdi da je Meta, bez znanja i pristanka, koristila sadržaj zaštićen autorskim pravima za treniranje svojih AI modela, pogotovo Llama jezičkog modela. Slične tužbe podignute su i protiv drugih AI kompanija i biće zanimljivo videti kakav će biti njihov konačni rezultat, odnosno kakve će biti presude.

Mark Lemli, profesor prava sa Stenforda, koji je deo advokatskog tima koji brani Metu u ovom slučaju, veruje da su na pravoj strani ovog spora oko kršenja autorskih prava, ali ove nedelje on je odlučio da prekine saradnju s kompanijom, a razlog je zanimljiv. Naime, rekao je da zbog nekih stvari koje su se dogodile u poslednje vreme, više “čiste savesti ne može da služi kao advokat (Mete)”.

Kao glavni problem pomenuo je činjenicu što je Mark Zakerberg prihvatio toksičnu muškost i neonacističko ludilo. Tokom nedavnog gostovanja na podkastu Džoa Rogana, Zakerberg je, između ostalog, pomenuo i da se korporativna kultura pomerila od “muške energije”. “O da, upravo je to problem s tehnološkim kompanijama – nema dovoljno testosterona”, sarkastično je komentarisao Lemli.

Zakerberg se u poslednje vreme prilično promenio – od imidža pa do načina komunikacije. Prošle godine je tako rekao da mu je dosta konstantnog izvinjavanja za stvari koje se događaju u vezi s Facebookom, nakon toga je podržao Donalda Trampa, a kap koja je prelila čašu Lemliju jeste nedavna najava odustajanja od korišćenja faktčekera na Metinim društvenim mrežama. Ova odluka je s jedne strane naišla na brojne kritike, ali mnogi su korisnici pokazali palac gore toj promeni jer smatraju da takvi faktčekeri predstavljaju napad na slobodu govora i da se radi o osobama, odnosno institucijama koje ponekada odlučuju šta može da se objavi, a šta ne na osnovu sopstvenih stavova.

Takođe, još jedna stvar koju ovaj advokat zamera Zakerbergu, odnosno Meti, jeste napuštanje DEI inicijative (različitost, jednakost, inkluzija), što je u poslednje vreme u SAD-u najavilo više kompanija – neke pre, a neke nakon što je Tramp ponovno izabran za predsednika SAD-a.

Zakerbergovi komentari, kao i pomenuti potezi koje je Meta napravila u poslednje vreme odražavaju vrednosti za koje Lemli kaže da ih ne podržava, tako da više ne može ni da sarađuje s ovom kompanijom.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare