Kada su militanti Hamasa 7. oktobra 2023. organizovali najbrutalniji napad na Izrael u istoriji zemlje, ubivši 1.200 i otevši više od 250 Izraelaca, malo ko je mogao da predvidi razaranja kojoj ćemo biti svedoci u 15 krvavih meseci sukoba.
Statistika je brutalna.
Procenjuje se da je više od 46.000 Palestinaca, uglavnom civila, uključujući više od 13.000 dece, ubijeno u izraelskim vazdušnim napadima. Do sada je identifikovano najmanje 40.000. Međutim, nevladine organizacije, na čije se procene poziva britanski The Guardian, tvrde da se pod ruševinama bombardovanih zgrada nalazi još najmanje 10.000 žrtava, zbog čega cifru od 70.000 ubijenih smatraju realnijom procenom stvarno stanje na terenu.
Prema predratnoj statistici i oskudnom popisu stanovništva (koji je, budimo realni, jedini mogući u datoj oblasti) ubijeno je 2 odsto stanovništva; svaki pedeseti stanovnik Gaze.
Najmlađa žrtva imala je nekoliko sati, a najstarija 101 godinu.
Devet od deset kuća je uništeno u bombardovanju; kao i većina škola, bolnica, džamija, groblja i prodavnica. Prema preliminarnim procenama, trenutno se na području Pojasa nalazi više od 40 miliona tona šuta. Stručnjaci za deminiranje upozoravaju da će bombe koje još nisu detonirane biti otkrivene tek tokom sanacije oštećenja, zbog čega bi se ceo proces mogao dodatno odužiti, a broj ljudskih posleratnih žrtava povećati. Pesimističniji procenjuju da bi rehabilitacija mogla da potraje više od deset godina.
Tokom 15 meseci rata, više od 660.000 palestinske dece nije imalo pristup formalnom obrazovanju. UN procenjuju da je rat unazadio obrazovanje u Gazi za najmanje pet godina, zbog čega upozoravaju na realnost izgubljene generacije nepovratno traumatizovane omladine koju smatraju plodnim tlom za dalju radikalizaciju.
Na celom području Pojasa samo 18 škola ima dovoljno bezbednih uslova da u principu primaju decu.
Od 36 bolnica, samo 17 je delimično operativno.
Više od 110.000 Palestinaca je teško ranjeno tokom 15 meseci rata, od kojih će četvrtina trpeti posledice do kraja života.
Od početka rata stanovnici Gaze su sistematski gladovali i hronično su im nedostajali medicinska nega i higijenska sredstva, zbog čega se još uvek ne može sa sigurnošću predvideti dugoročne posledice ovog sukoba.
Čak 96 odsto dece mlađe od dve godine nema pristup dovoljnoj količini hrane za pravilan razvoj.
Snage ID-a uništile su najmanje 31 od ukupno 54 rezervoara za vodu, čime je praktično nemoguće doći do vode za piće.
Trenutno je raseljeno više od 1,9 miliona stanovnika Gaze, što je čak 90 odsto ukupnog stanovništva Pojasa. Na stotine hiljada njih trenutno živi u šatorskim naseljima ili pretrpanim prihvatnim centrima gde ne postoje sanitarni uslovi za zbrinjavanje tolikog broja ljudi.