16. Januara 2025.

Zašto nikada ne bi trebalo da jedete u svom automobilu, upozoravaju ljekari

Jedenje u automobilu postalo je deo svakodnevnice za mnoge ljude. Brzi životni tempo i nedostatak vremena neretko nateraju pojedince da obroke uzimaju u hodu ili, češće u vozilu. Iako je možda praktičnije, lekari tvrde da ovo nije najmudriji izbor, jer može biti opasan po zdravlje. Postoji nekoliko mesta koja su posebno nehigijenska u automobilu, a koja svako dodiruje pre, tokom i posle jela, što povećava rizik od izlaganja bakterijama. A osim higijenskih, postoji i niz drugih rizika.

Konzumiranje ili čuvanje hrane u automobilu može dovesti do prosipanja mrvica i tečnosti, što je idealno za razmnožavanje bakterija i nastanak buđi. Pored toga, zamislite koliko nečistih predmeta dotaknete u toku dana, pa te bakterije potom prenesete u svoja kola, posebno ako u njih ulazite više puta na dan.

Higijenski rizici

Jedenje u automobilu može stvoriti nehigijensko okruženje, koje ne samo da nije adekvatno za jelo, već nije pogodno ni za celokupno zdravlje. 

Pre svega, unutrašnjost automobila može biti strašno vruća tokom leta i zaista hladna tokom zime, a oba ekstrema u temperaturi donose negativne zdravstvene posledice. Postoje neke bakterije, kao što su salmonella i listerija, čija idealna temperatura za rast iznosti između 4 i 60 stepeni Celzijusa, što se poklapa sa temperatrom u zatvorenom automobilu.

Prethodne studije su takođe pokazale da postoji nekoliko oblasti automobila u kojima se može naći visok broj bakterija.

Najviše bakterija je pronađeno u prtljažniku, gde je identifikovano skoro 1.500 različitih bakterija. Pored toga, vozačevo sedište, ručica menjača, kontrolna tabla i volan su zone gde se nalaze brojne bakterije.

I to nije sve – ova studija je rađena na automobilima koji su na prodaju, tako da se može pretpostaviti da bi broj bakterija bio mnogo veći u automobilima koji se redovno koriste.

Prema rečima stručnjaka, najčešća bakterija koja vreba u automobilima je Ešerihija koli, koja živi u našim crevima. Ona je bezopasna, ali u nekim slučajevima može dovesti do trovanja hranom. Međutim, nekoliko drugih sojeva takođe može da vreba u vozilu. Stafilokoke (posebno sojevi Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermis) se najčešće pronalaze na većini testiranih površina automobila, koje mogu dovesti do infekcija, pogotovo kod onih sa slabijim imunim sistemom, prenosi “Dejli mejl”.

Bezbednost u saobraćaju

Osim higijenskih rizika tu je i ometanje vožnje – pažnja  vozača se smanjuje bez obzira na to da li se radi o zalogaju pice ili gutljaju vode. Istraživanja pokazuju da vozači koji jedu tokom vožnje imaju višestruko veći rizik od udesa. 

Narušavanje digestivnog sistema

Jedenje u vozilu često podrazumeva brzo žvakanje i unošenje hrane bez pažljivog prožvakavanja. Ovakva praksa može dovesti do nadimanja, gasova, ili ozbiljnijih problema sa probavom.

Psihološki uticaj

Jedenje u pokretu može narušiti vašu svesnost o hrani i unošenju kalorija. Kada niste fokusirani na obrok, verovatno ćete izugubiti osećaj za sitost, što može dovesti do prejedanja i dugoročnog povećanja telesne težine.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare