U Rusiji ima 16 gradova-milionera, u kojima stanuje više od milion stanovnika. Ali, postoje i oni skroz malecki, koji su jednako zanimljivi, ako ne i zanimljiviji od megalopolisa.
Većina turista prilikom putovanja akcenat stavlja na najveće, najpoznatije gradove neke zemlje – prestonicu, popularno letovalište, najbolje skijalište i slično. Međutim, često manji i manje poznati gradovi imaju mnogo više toga da ponude ili makar pruže drugačiji uvid u kulturu jedne nacije, njenu istoriju i arhitekturu. U Rusiji su ovih 5 gradića baš to – biseri o kojima malo ko zna, a koji su potpuno drugačiji od megalopolisa.
Miškin – grad u kome su miševi glavne zvezde
Miškin je grad koji slovi za prestonicu miševa – njegovi stanovnici ih ne samo poštuju, već obožavaju! Ako je verovati legendi, grad je upravo tako i dobio svoj naziv: nekada davno, jedan od prvih stanovnika spasio je jednog miša, koji je potom i njemu, a i gradu doneo sreću. Bilo kako bilo, Miškin je pun mišjih simbola – u njemu se nalaze i skulpture ovih milih bića, i muzej, a održava se čak i festival posvećen miševima.
Pevek – gradić za ljubitelje surove ruske zime
Pevek je najseverniji grad Rusije, okružen beskrajnim snežnim pejzažima, na čijem je nebu aurora borealis gotovo svakodnevna pojava. Oni koji su imali prilike (a i hrabrosti) da ga posete, kažu da su imali osećaj kao da nisu na Zemlji, nego na nekoj drugoj, dalekoj planeti. Pevek je i mesto sa koga se može posmatrati Arktičko more, ali i savršena destinacija za one koji žele da iskuse pravu, ekstremnu rusku zimu.
Grad Viksa – ruska prestonica ulične umetnosti i muzej na otvorenom
Malena Viksa pre samo 13 godina bila je običan gradić, čije je sivilo savršeno oslikavalo industriju teške metalurgije koja se u njemu razvijala. Odjednom, jedinstveni spoj nepreglednih fabričkih kompleksa i istorijskih građevina zahvaljujući maštovitim stanovnicima postaje veliko umetničko platno – čitav grad preplavili su murali, umetničke instalacije, grafiti, pa čak i postavke sa interaktivnim savremenim tehnologijama poput dopunjene realnosti.
Gorohovec – gradić “okupan” zelenilom
Gorohovec je gradić koji izleda kao da je preslikan sa neke stare razglednice: uzane uličice, kuće sa izrezbarenim drvenim fasadama živih boja, svuda okolo zelenilo i rečica koja protiče kroz grad. Lokalno stanovništvo ovog grada bavi se proizvodnjom meda i raznim zanatima, a prihod ostvaruje i zahvaljujući turizmu – ljubitelji fotografije često posećuju Gorohovec, znajući da ni jedno mesto na planeti nije tako koloritno.
Vjatskije Poljani – domovina drvenih igračaka
Milenijalci i starije generacije se dobro sećaju kako su izgledale igračke ranije – one nisu bile napravljene od plastike, kao današnje, već su bile drvene i izuzetnog kvaliteta. Vjatskije Poljani su ruska prestonica drvenih igračaka, a ovaj zanat je toliko popularan čak i danas da su stanovnici voljni da svakoga nauče kako se one prave i pokažu čitav proces od početka do kraja. Za one koji žele da se makar na par sati vrate u detinjstvo – idealna destinacija.
Suzdalj – grad sa čak 306 spomenika kulture
Najmanji grad “Zlatnog prstena Rusije“, Suzdalj, koji broji tek oko 10.000 stanovnika, ali u turističkoj sezoni, broj turista često nadmaši broj stanovnika. Na svega 15 kvadratnih kilometara Suzdalja raspoređeno je čak 306 spomenika kulture i istorije, 6 muzeja i preko 130 hotela. Grad je poznat i po velikom broju festivala i manifestacija posvećenih starim zanatima, a atmosfera u njemu je kao da ste zalutali u epohu stare Rusije.
RTbalkan.