14. Januara 2025.

Danas je Mali Božić i Sveti Vasilije Veliki – pravi se vasilica, uzima se kašika meda

Danas se slavi početak nove godini prema julijanskom kalendaru, a takođe se slavi Obrezanje Gospodnje i Sveti Vasilije Veliki. Prema narodnim verovanjima Srpsku novu godinu valja dočekati budan, pa su mnoge devojke u novogodišnjem bdenju gatale da li će se te godine i za koga udati. Dan je prepun običaja, a posebno ne bi trebao da prođe bez jednog ukusnog zalogaja – vasilice.

Srpska pravoslavna crkva danas slavi dva velika praznika – Obrezanje Gospodnje i dan Svetog Vasilija Velikog. Dan Obrezanja Gospodnjeg, osmog dana po rođenju, jedan je od najvećih hrišćanskih praznika. Ovaj dan se prema običajnom kalendaru naziva i Mali Božić.

U mnogim mestima u Srbiji, ponavljaju se običaji kao i za Božić, a negde dolazi i položajnik. U nekim kućama se čuvao ugarak od badnjaka, u znak sreće i blagostanja. 

Na današnji dan veruje se da treba uzeti kašiku meda, što je povezano sa životom i delom Svetog Vasilija, koji je bio veliki pobornik pravoslavlja i stub svete crkve.

U crkvenoj službi naziva se “pčelom crkve Hristove”, koja nosi med vernicima i žaokom svojom bode jeretike. Zato, na današnji dan valja uzeti kašiku meda, piše RTS.

Vasiljevdan se kod Srba slavi kao krsna slava, a kod Grka i Rusa kao imendan.

Danas se posmatra nebo i vreme, pa ako 14. januar padne sneg ili bude oblačno, očekuje nas rodna godina, dok suvo suvo vreme, veruje se, donosi i sušnu godinu pred nama.

U Hercegovini je običaj na taj dan spaliti ostatke badnjaka, dok se u pojedinim vojvođanskim mestima pale vatre na raskršćima. 

Takođe, verovanje je da na ovaj dan u kuću treba uneti neku novu stvar, kupljenu tog dana, kako bi kuća, ali i ukućani tokom cele godine imali napretka, a mnogi Srbi veruju da na ovaj dan treba izbegavati svađe.

Vasilica zauzima centralni deo trpeze

Danas se pravi vasilica, slatki kolač sa medom, orasima ili suvim voćem i simboliše sreću i blagostanje. Takođe, nije isključeno da se priprema i kao pogača, a u testo se ponekad stavlja novčić, što je slično običaju sa česnicom za Božić. Onaj ko pronađe paricu smatra se da će imati sreće i novca tokom godine. Još je zovu i maslenica, gruvanica, a u nekim domaćinstvima za ovaj dan se mese i krofne u koje se opet stavlja novčić i osoba koja pronađe imaće sreće u narednom periodu.

Kolač je centralni deo obredne trpeze za srpsku Novu godinu. Smatra se da njegova priprema donosi blagoslov kući, a deljenje sa ukućanima i gostima jača zajedništvo i vezu unutar porodice. Pravi se slično kao i česnica, samo što se u nju stavlja med i mast. Neko dodaje i suvo voće, kao što su suvo grožđe, orasi.  Pravi se ujutru i služi za ručak i obično se seče, dakle ne kida se kao česnica.

Jedan od predloga za recept je sa medom.

Sastojci:

  • 550 grama brašna
  • 1 kašika masti
  • 200 mililitara mleka
  • 20 grama kvasca
  • pola kašike soli
  • 2 kašike šećera
  • med, mleveni orasi po želji
  • 1 jaje
  • plus žumace i dve kašike mleka (za premazivanje)
  • oko 100 mililitara vode

Priprema:

U brašno staviti suve sastojke, pa dodati mleko, kvasac, jaja i vodu. Zamesiti testo, srednje čvrstine. Ostaviti testo 20 minuta, pa podeliti testo na manje loptice, pokriti ih i sačekati pola sata.

Ređati u pleh, premazati sa umućenim žumancetom i mlekom, pa ostaviti da nadođu. Peći u predhodno zagrejanoj rerni dvadesetak minuta (sve zavisi od rerne) na 200 stepeni. Premazati medom i posuti mlevenim orasima po želji.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare