NATO neće ispuniti predlog novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da značajno poveća izdvajanje za odbranu, ali će verovatno pristati na veća izdvajanja nego što su trenutna, piše Rojters pozivajući se na zvaničnike i analitičare.
Zvaničnici iz zemalja NATO rekli su da se slažu da potrošnja na odbranu treba i dalje da raste, ali nisu podržali cifru od 5 odsto, za koju analitičari navode da je politički i ekonomski nemoguća za skoro sve članice.
Zvaničnici navode da će novi cilj verovatno biti dogovoren na samitu NATO u Hagu u junu, podstaknut strahom da bi Rusija mogla da napadne neku NATO zemlju nakon Ukrajine i Trampovim savetima.
Pojedini zvaničnici očekuju da će se 32 članice NATO, nakon mnogo prepirki, složiti sa ciljem od oko tri odsto BDP.
Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto rekao je za Rojters da izgleda da će doći do pomaka.
“Ne mislim da će to biti 5 odsto, što bi bilo nemoguće za skoro svaku naciju na svetu u ovom trenutku, ali… neće biti ni dva (procenta), koliko se već borimo da dostignemo, već više od dva (odsto)”, istako je on.
Italija, sa potrošnjom za odbranu od oko 1,5 odsto BDP, je među osam članica NATO koje ne ispunjavaju trenutni cilj.
Poljska, koja se graniči sa Ukrajinom, je članica NATO koja troši najveći deo BDP-a na odbranu – ona je, kako su pokazale procene iz alijanse, prošle godine izdvojila 4,12 procenata.
Slede Estonija sa 3,43 odsto i SAD sa 3,38 procenata.
Članice NATO prosečno izdvajaju oko 2,71 odsto BDP.
Fenela MekGerti, stručnjak za odbrambenu ekonomiju u istraživačkom centru Međunarodnog instituta za strateške studije, rekla je da su nedavna povećanja bila “izvanredna”, ali da su potrebne godine da zemlje počnu da postižu nove ciljeve.
“Čak i ako bi Evropa nastavila sa tom stopom prilično izvanrednog rasta, većom od 10 odsto u realnom iznosu 2024. godine, ipak bi bilo potrebno još 10 godina da dođe do čak tri odsto BDP”, rekla je ona.
Međutim, mnoge evropske vlade navode da bi evropski kontinent trebalo da učini više da se odbrani i da se manje oslanja na SAD, istakla je agencija.
Novoizabrani američki predsednik rekao je u utorak da bi članice vojne alijanse trebalo da izdvajaju 5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu, što je ogromno povećanje u odnosu na sadašnji cilj od dva procenta i nivo koji trenutno nijedna zemlja NATO, uključujući SAD ne ostvaruje.
Trampove izjave bili su podsetnik na njegovu fokusiranost na potrošnju NATO tokom njegovog prvog mandata i njegove pretnje da neće zaštititi saveznike koji ne uspeju da ostvare cilj, navodi Rojters.
Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO
Izvor: B92