Fitnes rutina ne mora da bude komplikovana, već možete koristiti pokrete koje svakodnevno izvodite. U ovom slučaju, to je hodanje – fizička aktivnost koju najčešće radimo, a o kojoj većina najmanje razmišlja. Ali može biti jak saveznik u borbi za bolje zdravlje i jačanje mišića, kao i za poboljšanje ravnoteže i sagorevanje masti. Ipak, to ne znači da je svako hodanje isto, već postoji nekoliko načina da maksimalno iskoristite prednosti ovog treninga.
Hodanje je nekima deo svakoga dana, nekome je samo zagrevanje pred trčanje, a nekima je to jedina vrsta fizičke aktivnosti koju mogu sebi da priušte. Ali ova vrsta vežbe može da pruži mnogo dobrobiti za celokupno zdravlje, samo je važno znati kako da je unapredite. Rezultate koje hodanje donosi poginite na viši nivo tako što ćete:
Menjati brzinu
Umesto da održavate stabilan tempo, pokušajte da uključite naizmenične intervale bržeg i sporijeg hodanja. Ova tehnika, poznata kao intervalno hodanje, može efikasnije poboljšati kardiovaskularnu kondiciju nego hodanje nepromenjenom brzinom.
U jednoj studiji koja je sprovedena tokom perioda od četiri meseca, odrasli sa dijabetesom tipa 2 koji su smenjivali tri minuta brzog hodanja sa tri minuta hoda umerenim tempom pokazali su veća poboljšanja u kontroli šećera u krvi i kondicije, nego oni koji su hodali ujednačenim tempom za isti vremenski period. Intervalno hodanje takođe dovodi do smanjenja telesne masti i bolje ukupne fizičke izdržljivosti.
Dovoljno je da ubrzate tempo na nekoliko minuta, a zatim se vratite na normalnu brzinu nekoliko puta tokom šetnje da biste imali pozitivne efekte.
Ubrzajte tempo
Dokazano je da brže hodanje pruža veće zdravstvene prednosti. Podaci u kome je analizirano više od 50 hiljada ljudi otkrili su da je tempo od najmanje pet kilometara na sat povezan sa smanjenim rizikom od smrti iz bilo kog uzroka, uključujući značajno manji rizik od smrti od kardiovaskularnih bolesti i raka.
Istraživači su takođe otkrili da povećanje brzine hoda može poboljšati zdravlje srca i pomoći u regulisanju težine. Ako niste sigurni da li vam je tempo previše ili nedovoljno brz, pokušajte da hodate brzinom kojom teže dišete, ali i dalje možete da razgovarate.
Dodajte malo težine
Nošenje dodatne, ravnomerno raspoređene težine tokom hodanja može povećati intenzitet vašeg treninga, jer će “uposliti” vaše mišiće da rade jače, što povećava snagu i pomaže vam da sagorite više kalorija.
Ako želite da ovo isprobate, važno je da počnete sa malom težinom da biste izbegli naprezanje ili povrede. Možete da počnete sa prslukom ili rancem koji iznosi oko 5 odsto vaše telesne težine – dakle, neko ko ima oko 80 kilograma mogao bi da počne sa dodavanjem oko 4 kilograma. Postepeno povećavajte težinu i ne zaboravite na pravilno držanje tokom hodanja.
Koristite uzvišenja ili stepenice
Dodavanje nagiba može napraviti značajnu razliku. Hodanje uzbrdo ili penjanje uz stepenice angažuje različite grupe mišića (posebno u nogama i gluteusima) u poređenju sa hodanjem po ravnom terenu. Ovo ne samo da povećava snagu, već vam pomaže da sagorite više kalorija. Pored toga, hodanje nizbrdo u povratku takođe poboljšava funkciju mišića i dobra je vežba za ravnotežu, prenosi “Gardijan”.
Nije samo za telo
Hodanje nije samo korisno za vaše telo, već može poboljšati i vaše mentalno zdravlje. Da biste imali koristi za um tokom hodanja, obratite pažnju na svoje pokrete, disanje i okolinu. Istraživanja su pokazala da ova vrsta koncentracije na hodanje za samo mesec dana može smanjiti nivoe stresa, kao i poboljšati raspoloženje i opšte mentalno zdravlje. Obratite pažnju na to kako se osećate kada napravite svaki korak, ritam vašeg daha i prizore i zvukove oko vas.
RTbalkan.