Hladnoća, visoke temperature, smanjenje vlažnosti vazduha usljed centralnog grijanja i ponovljeno lizanje radi vlaženja usana mogu doprinijeti njihovom isušivanju.
Suve i ispucale usne mogu biti izuzetno neprijatne i bolne, posebno tokom hladnijih mjeseci. Ovaj problem često muči mnoge, ali uz pravilan pristup može se spriječiti i izbjeći.
Jedna od glavnih razlika između kože na našim usnama i ostatka našeg tijela je ta što je na usnama mnogo tanja, obično se sastoji od ukupno tri do pet slojeva u poređenju sa čak 16 slojeva na licu. Našim usnama nedostaje i gornji sloj epidermisa, poznat kao stratum corneum, koji ima zaštitnu funkciju, sprečava dehidraciju i bori se protiv UV zračenja.
Još jedna ključna razlika je u tome što naše usne ne sadrže žlijezde koje se nalaze na drugim mjestima na našoj koži, pa je veća vjerovatnoća da će biti suve i ispucale jer nemaju ista prirodna ulja koja ih održavaju mekim i glatkim, prenosi Večernji.hr.
Hladnoća, visoke temperature, smanjenje vlažnosti vazduha usljed centralnog grijanja i ponovljeno lizanje radi vlaženja usana mogu doprinijeti njihovom isušivanju.
Lizanje usana može vrlo brzo dovesti do suvih usana. Iako može izgledati kao prirodan način za vlaženje usana, zapravo može da ih osuši dok pljuvačka isparava, povlačeći sadržaj vlage sa usana. Pljuvačka takođe sadrži digestivne enzime koji mogu biti veoma oštri na osjetljivoj koži.
Izloženost je još jedan okidač, bilo da je u pitanju promjena ili pad temperature, klimatizacija, UV zraci – sve to može dovesti do pucanja i suvoće. Krivac bi mogao biti i nedostatak vitamina, a posebno je važan B2 jer je neophodan za funkciju ćelija, a samim tim i za zdrave usne. Nedostatak cinka i gvožđa takođe je povezan sa suvim usnama.
U idealnom slučaju, želite da razmišljate o prevenciji, a ne o liječenju, ali ako vam je potrebna pomoć, potražite proizvod koji je bogat i uljem i vodom za hidrataciju i vlaženje. Proizvodi na bazi emolijenta ili oni koji sadrže masne kiseline obogaćene sastojcima koji njeguju kožu su dobra ideja. Stvari kao što su arganovo ulje, ricinusovo ulje, ši buter i ulje jojobe.
Mirisne balzame za usne takođe treba izbjegavati. Ako su vam usne veoma bolne ili osjetljive, izbjegavajte proizvode sa jakim ukusom ili mirisom, jer to ponekad može pogoršati situaciju. Možda ste čak i alergični na proizvode za usne koje koristite, a upotreba pilinga, sapuna ili pjenastih sredstava za čišćenje takođe može biti uzrok pretjerano suvih usana.
Pretjerani piling može dovesti do većeg oštećenja na isti način na koji bi oštetilo vašu kožu, ali kada usne više ne budu bolne i na putu ka oporavku, korišćenje nježnog pilinga za usne može pomoći u uklanjanju preostale ljuskave, suve kože, piše Glamourmagazine.co.uk, prenosi Večernji.hr.
Glassrpske.com