Za očuvanje zdravlja neophodno je da se pridržavate tri osnovna pravila – da budete fizički aktivni, pijete dosta tečnosti i budete umjereni u hrani.
Vrijeme praznika je već tu, samim tim biće i obilja hrane, pa je poželjno unositi i preko potrebne namirnice, a to se prvenstveno odnosi na voće i povrće. Pri pomenu toga ujedno se misli i na dijetu duginih boja, način ishrane koji se zasniva na kombinovanju namirnica različitih boja.
Koje su prednosti praktikovanja dijete duginih boja?
Jednostavno rečeno, hrana duginih boja podrazumjeva voće i povrće različitih boja, piše “Health line”, a ova dijeta znači da ih jedete u velikim količinama. Iako je više voća i povrća uvijek dobra ideja, fokusiranje na ishranu različitih boja povećaće vaš unos različitih hranljivih materija.
Gotovo sve studije pokazuju koristi od redovnog konzumiranja šarenog voća i povrća bez ikakvih nedostataka. Dobijajući različite boje u ishrani, tijelu dajete niz vitamina, minerala i fitohemikalija koje će biti od koristi za vaše zdravlje.
Svaka boja predstavlja različite fitohemikalije i skup hranljivih sastojaka. Imajte na umu da, kada su u pitanju vitamini i minerali, njihovo prisustvo je različito u svakom povrću ili voću.
Crvena boja
Kada je riječ o ovoj boji, dajemo vam primjer koje namirnice bi trebalo da jedete:
- – paradajz (pelat, sos)
- – lubenica
- – grejpfrut
Oni su bogati folnom kiselinom, kalijumom, vitaminom A i C, kao i vitaminom K1. Ujedno imaju antiinflamatorno i antioksidativno svojstvo. Može pomoći u problemima sa kožom koje izaziva sunce.
Narandžasta i žuta boja
- – mrkva
- – batat
- – žute paprike
- – banane
- – ananas
- – mandarine
- – bundeva
- – kukuruz
Ove namirnice su pune vlakana, ali i folne kiseline, kao i prethodna grupa boja. Uz to, imaju dovoljno kalijuma, vitamina A i C, a mogu pomoći radu srca i podržavaju zdravlje očiju.
Zelena boja
- – špinat
- – kelj
- – brokoli
- – avokado
- – špargla
- – kupus
- – prokelj
- – zeleno bilje
Ova vrsta namirnica, posebno lisnato zeleno povrće, imaju pregršt vlakana, magnezijuma i folne kiseline, kalijuma i vitamina A. Mogu poboljšati rad srca.
Plava i ljubičasta boja
- – borovnice
- – kupine
- – grožđe
- – crveni/ljubičasti kupus
- – patlidžan
- – šljive
Dosta vlakana, mangana i kalijuma možete naći u ovim vrstama voća i povrća. Tu su i vitamini B6, C i K1, koji mogu smanjiti rizik od neuroloških poremećaja, poboljšavaju funkciju mozga i mogu smanjiti rizik od pojave dijabetesa 2.
Tamnocrvena boja
- – cvekla
Navedena je i posebna vrsta kruške, ali pošto je kod nas nema, ostaje samo cvekla. Ona je bogata vlaknima, manganom, magnezijumom, folnom kiselinom, kalijumom i vitaminom B6. Ima antiinflamatorno i antioksidativno svojstvo, može poboljšati rad srca kao i smanjiti rizik od visokog krvnog pritiska.
Bijela i smeđa boja
- – karfiol
- – bijeli luk
- – praziluk
- – crni luk
- – pečurke
- – rotkvica
- – paštrnjak
- – bijeli krompir
Sadrže gotovo sve što i prethodne grupe namirnica.
Prijedlog jelovnika koji biste mogli da usvojite:
Doručak
Omlet sa špinatom, pečurkama i narandžastim paprikama; smuti sa mangom i bananom; činija grčkog jogurta sa borovnicama, kivijem i jagodama; sendvič sa jajima i paradajzom, lisnatim zelenim povrćem i avokadom.
Ručak ili večera
Mješana salata sa zelenim kupusom, zelenom salatom, jabukom, mrkvom, crvenom paprikom, krastavcima i čeri paradajzom, uparena sa izvorom proteina (npr. pasulj, slanutak, piletina na žaru, losos); piletina sa pečenim batatom, keljom i bijelim lukom; domaća supa sa paradajzom, crnim i bijelim lukom, mrkvom, bijelim krompirom ili paštrnakom i keljom; salata od kozjeg sira sa kiselom cveklom, rukolom i avokadom; špagete sa paradajz sosom, pečurkama i tikvicama.
Grickalice
Jabuka sa puterom od kikirikija, kriške crvene paprike sa humusom, grožđe i sir, zeleni smuti ili sok; banana; borovnice i jogurt; brokoli I mrkva ; sušene kriške manga; celer i topljeni sir, prenosi Superžena.
Nezavisne.com