26. Decembra 2024.

Zemljin sjeverni magnetni pol se pomjerio, sada je bliži jednoj zemlji

Prema najnovijem izdanju World Magnetic Model 2025 (WMM2025), magnetni sjeverni pol Zemlje se pomjerio i sada je bliži Sibiru nego Kanadi.

Ovaj model prikazuje trenutni položaj Zemljinog magnetnog polja, uključujući tačan položaj magnetnog sjevernog pola, a izrađuju ga američka Nacionalna okeanska i atmosferska administracija (NOAA) i Britanska geološka služba (BGS).

WMM2025 se koristi za precizno praćenje promjena u magnetnom polju Zemlje, što je od esencijalne važnosti za tehnologiju kao što su GPS i satelitski navigacioni sistemi. 

Model se ažurira svakih nekoliko godina kako bi pružio tačne informacije o kretanju magnetnog pola, koje se postepeno pomjera kroz vrijeme, a najnoviji model za 2025 će se koristiti sve do kraja 2029. godine. Tokom tog perioda, očekuje se da će magnetni sjeverni pol nastaviti da se pomjera prema Rusiji.

Magnetni sjeverni pol nije isto što i geografski sjeverni pol, poznat i kao “pravi sjever”. 

Geografski sjeverni pol je tačka na površini Zemlje koja se nalazi na 90° sjeverne širine, gdje se Zemljina osa rotacije sječe sa površinom. S druge strane, magnetni sjeverni pol je promjenljiv i zavisi od kretanja tečnih metala u spoljašnjem jezgru Zemlje. Ovi rastopljeni metali su provodnici i konstantno se kreću usljed Zemljine rotacije i konvekcije izazvane toplotom. Kretanje stvara električne struje koje generišu magnetno polje sa dva pola, prenosi Iflscience.

Po riječima dr Vilijama Brauna, globalnog modelara geomagnetnih polja iz Britanske geološke službe (BGS), “WMM je nedavno zvanično objavljen, kako bi korisnici mogli da koriste najnovije informacije i nastave da se tačno orijentišu narednih pet godina”.

“Trenutno ponašanje magnetnog sjevera nikada prije nismo uočili. Magnetni sjever se sporo pomjerao oko Kanade još od 1500-ih godina, ali je u posljednjih 20 godina ubrzao ka Sibiru, povećavajući brzinu svakog godine, sve do prije pet godina, kada je naglo usporio sa 50 na 35 kilometara godišnje, što je najveće usporenje koje smo ikada zabilježili”, dodaje Braun.

Sjeverni pol za 200 godina prešao 2.250 kilometara

Pomjeranje magnetnog pola nije samo naučna zanimljivost. Ova promjena ima značajne posljedice za tehnologiju koja zavisi od Zemljinog magnetnog polja, poput Globalnog pozicionog sistema (GPS) i drugih satelitskih navigacionih sistema. Zbog toga je ažuriranje Svjetskog magnetnog modela za 2025. godinu izuzetno važno za očuvanje preciznosti navigacije širom svijeta. Stručnjaci upozoravaju i na moguće smetnje u radu mobilne telefonije, zbog pomjeranja magnetnog pola.

Od 1830-ih godina, magnetni sjeverni pol Zemlje je prešao oko 2.250 kilometara prema Sibiru, pomjerajući se iz Kanade.

Između 1990. i 2005. godine, brzina pomjeranja magnetnog pola porasla je sa manje od 15 kilometara godišnje na oko 50 do 60 kilometara godišnje.

“Od kada je magnetni pol počeo da ubrzava, moraćemo da pratimo nove promjene u kretanju, kako bismo unaprijedili tehnologiju i održali tačnost naših sistema”, zaključuje Braun, prenosi Politikin Magazin.

Neazavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare