20. Decembra 2024.

Mozak ne stari proporcionalno: U ovim godinama se dešavaju najveće promjene

Problemi sa kretanjem, logičkim razmišljanjem, prisećanjem određenih pojmova ili imena najčešće su prouzrokovane promjenama na mozgu. Loša vest je te promene najčešće nastaju sa godinama. a dobra – da se zahvaljujući najnovijem otkriću naučnika one mogu blagovremeno otkriti i sprečiti. I to u tri ključne godine života.

Biološki uzrast mozga su stručnjci iz oblasti medicine do sada procenjivali putem njegove vizualizacije, mereći obim i površinu moždanih tkiva. Međutim, uskoro bi ova metoda mogla postati deo prošlosti, a sve zahvaljujući novom istraživanju koje je otkrilo daleko efikasniji način za procenu starosti mozga. Ujedno, otkriveno je i koje su godine najkritičnije kada je reč o starenju, pa i o razvoju neurodegenerativnih promena na mozgu, koje mogu dovesti do promena u njegovim kognitivnim i motoričkim funkcijama.

Čime je uslovljeno starenje mozga

Starenje mozga usko je povezano sa belančevinama u našem krvotoku. Do sada su naučnici pronašli čak 13 različitih vrsta belančevina koje na ovaj prirodan proces imaju manji ili veći uticaj. Jedna od tih belnačevina, koju stručnjaci nazivaju Brevikan (BCAN), igra važnu ulogu u centralnom nervnom sistemu, dok nivo belančevine GDF15, kako pokazuju istraživanja, povezan sa razvojem demecije, moždanim udarom i motoričkim sposobnostima čoveka.

Kada se dešavaju najveće promene 

Iako bi bilo sasvim logično da se njihova koncentracija menja proporcionalno godinama starenja, ispostavilo se da to nije tako, već da se ona menja u određenim godinama života. Promene na mozgu prouzrokovane starenjem najizvesnije sa navršenih 57 godina života, 70, a zatim i 78. Ova saznanja su naučnicima od izuzetne važnosti, budući da zahvaljujući njima oni mogu da pronađu adekvatne načine za prevenciju i blagovremeno spreče razvoj kognitivnih i motoričkih poteškoća.

Pred naučnicima je i dalje dug put

U naučnom istraživanju koje je objavio portal Nejčr Ejdžing, kineski stručnjaci su uz pomoć mašinskog učenja analizirali snimke više od 10.000 pacijenata, kao i krvnu sliku oko polovine njih. Upoređujući ove ulazne podatke ustanovljeno je da postoji zakonitost, odnosno da je starenje mozga prouzrokovano koncentracijom određenih belančevina. “Ovo nam daje nadu da verujemo da ćemo moći bolje da targetiramo moždane poremećaje, ali je pred nama još uvek dug put do pronalaska svih faktora starenja”, naveo je Vei-Ši Liu, a preneo Nejčr.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare