20. Decembra 2024.

Bil Gejts upozorava na tri ključna rizika razvoja vještačke inteligencije 

Bil Gejts ističe ekonomske, etičke i bezbednosne izazove veštačke inteligencije, upozoravajući na potencijal za zloupotrebe i globalnu destabilizaciju

Bil Gejts, osnivač Majkrosofta i jedan od najistaknutijih glasova u diskusijama o tehnologiji, upozorava na tri ključna rizika koja prate ubrzani razvoj veštačke inteligencije (AI). U recenziji knjige *The Coming Wave* Mustafe Sulejmana, objavljenoj na svom blogu Gates Notes, Gejts ističe ekonomske, etičke i bezbednosne izazove koje AI donosi. 

„U razgovorima o AI često ističem tri glavna rizika na koja moramo obratiti pažnju“, piše Gejts. 

Prvi rizik, prema njegovim rečima, odnosi se na ekonomsku destabilizaciju. „AI bi mogao fundamentalno promeniti prirodu posla i uticati na radna mesta u gotovo svim industrijama, uključujući i one “belih okovratnika” (white collar, menadžerske i rukovodeće pozicije), koja su do sada bila zaštićena od automatizacije.“ 

Drugi izazov predstavlja kontrola nad tehnologijom, odnosno osiguranje da sistemi veštačke inteligencije ostanu usklađeni s ljudskim vrednostima i interesima dok postaju sve napredniji. 

Da li je rešenje ugradnja prekidača za potpuno AI isključenje?

Treći i najzabrinjavajući rizik je potencijal za zloupotrebu veštačke inteligencije od strane loših činilaca. „Kada neko ko ima loše namere dobije pristup AI tehnologijama, postaje moćniji i sposobniji da sprovodi sajber-napade, stvara biološko oružje ili ugrožava nacionalnu bezbednost.“ 

Gejts posebno naglašava poslednji rizik, ukazujući na urgentnu potrebu za njegovim rešavanjem: „Ovo je možda najveći izazov našeg vremena: kako ograničiti opasnosti ovih tehnologija, a istovremeno iskoristiti njihove prednosti? Ovo pitanje je u središtu knjige *The Coming Wave*, jer je obuzdavanje osnova za rešavanje svih ostalih problema.“ 

Sulejman u svojoj knjizi ne nudi konačna rešenja, priznaje Gejts, ali predlaže ambiciozan plan koji uključuje tehnička rešenja poput prekidača za hitne slučajeve za AI sisteme, kao i institucionalne reforme. Među preporukama su i novi globalni sporazumi, modernizacija regulatornih okvira i bezpresedanska saradnja vlada, kompanija i naučnika. 

Uprkos ozbiljnim rizicima, Gejts ostaje optimista. „Čvrsto verujem da napredak AI i biotehnologije može dovesti do proboja u lečenju smrtonosnih bolesti, inovativnih rešenja za klimatske promene i kvalitetnog obrazovanja za sve“, piše on. „Ali pravi optimizam ne podrazumeva slepu veru. Reč je o prepoznavanju prednosti i rizika, a zatim o radu na oblikovanju boljih ishoda.“ 

Gejtsov apel jasno ukazuje na to da budućnost veštačke inteligencije zahteva promišljen pristup i globalnu saradnju kako bi se minimizirali rizici i ostvario njen puni potencijal, prenosi BroBible.

Benchmark.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare