Proklizavanje, nedovoljna upravljivost automobilom, veća potrošnja – sve ovo mogu biti posledice nedovoljno napumpanih guma. Na koliko bara gume zimi treba da budu napumpane i zbog čega postoji razlika u pritisku u gumama leti i zimi objasnili su stručnjaci.
Pritisak u pneumaticima utiče i na bezbednost na drumu, ali i na životni vek guma i zato je od velike važnosti redovno proveravati ga, a gume pumpati u skladu sa vrednostima koje je predvideo proizvođač automobila. Koje su to vrednosti naznačeno je na ramu vozačevih ili suvozačevih vrata, kao i u knjižici-uputstvu koja dolazi u automobil, ali su za većinu putničkih vozila one u granicama između 2 i 2,4 bara.
Temperatura utiče na pritisak u gumama
Spoljašnja temperatura ima direktan uticaj na pritisak u gumama, a kako se ona sve više približava nuli, tako opada i pritisak. Za putničke automobile važi pravilo da pritisak opada za 0,1 bar na svakih 10 stepeni: primera radi, kada je napolju 10 stepeni, pritisak u gumama može biti 2,2 bara, ali ako temperatura padne na nulu, pritisak u gumi će pasti na 2,1 bar i tako dalje.
Baš iz toga razloga, stručnjaci za automobile savetuju da se tokom hladnijih meseci gume uvek pumpaju na nešto viši pritisak od preporučenog – dovoljno je i 0,2 bara više, tek toliko da kada on padne, ne padne ispod tih preporučenih vrednosti. Neki proizvođači automobila i pneumatika ovo navode i na vozilima ili gumama, ali većina nažalost ne, pa stručnjaci ovaj podatak uvek naglašavaju.
Ispumpane gume mogu izazvati probleme
Nedovoljno napumpane gume vozačima mogu izazvati glavobolje na više načina, prenosi portal NokianTajrs. Najveći problem svakako jeste nedovoljna upravljivost vozilom i rizik od proklizavanja (koji je u ovo doba godine svakako povišen zbog mokrih i mestimično zaleđenih kolovoza), zbog koje vozač može potpuno izgubiti kontrolu nad automobilom i izazvati saobraćajnu nezgodu.
Drugo – ispumpane gume se neravnomerno troše, što skrajuće njihovo trajanje. Tako se može desiti da vam na gumama starim samo jednu sezonu šara gazećeg sloja bude ispod zakonom propisanih granica. Treće, i ništa manje važno – prilikom vožnje automobila sa ispumpanim gumama povećava se potrošnja goriva, što možda u tom trenutku nije ni primetno, ali na duže staze može biti ozbiljan udarac na porodični budžet.
RTbalkan.