Evo šta treba da uradite!
Smanjenje vremena provedenog u sjedenju ključno je za poboljšanje zdravlja, posebno u modernom svijetu u kojem često, namjerno ili ne, zaboravljamo da napustimo kancelarijsku stolicu nakon sjedenja na njoj. Nova studija objavljena u časopisu PLoS ONE tako otkriva da produženo sjedenje može imati štetne posljedice čak i za one ljude koji se malo kreću.
Rizici od dugotrajnog sjedenja
Istraživanjem su obuhvaćene odrasle osobe u dobi od 28 do 49 godina koje u prosjeku sjede više od 8,5 sati dnevno. Iako su učesnici koji su redovno vježbali, prema preporukama od 150 minuta umjerene ili 75 minuta energične aktivnosti sedmično, imali neke prednosti, ipak su pokazali povećan indeks tjelesne mase (BMI) i povišene razine kolesterola. Uprkos tome, istraživanje je pokazalo pozitivan pomak kod ljudi koji su svaki dan provodili 30 minuta u intenzivnoj aktivnosti kao što su trčanje, plivanje ili igranje košarke. Nažalost, dugo sjedenje ne utiče samo na držanje i zdravlje kralježnice, već može i ubrzati biološko starenje, rekao je dr. Keith Diaz, dodajući da kada smo neaktivni, naši mišići također ne rade i uklanjaju šećer iz krvi i razgrađuju masti, što dovodi do brojnih metaboličkih problema. Osim toga, studije upozoravaju na ozbiljne posljedice koje sjedenje u uredu uzrokuje kada su u pitanju kardiovaskularne bolesti i smrt. Prema studiji, takvi radnici imaju čak 16 posto veći rizik od smrti i 34 posto veći rizik od srčanih bolesti u odnosu na one čiji posao nije isključivo sjedenje. Druga studija upozorava da dugo stajanje takođe nije dobro niti savršena alternativa sedenju. Naime, pretjerano stajanje može povećati rizik od proširenih vena ili niskog krvnog tlaka, pa bi bilo dobro da prekid sjedenja upotpunite laganim hodanjem, a ne stajanjem.
sta mozes da uradis
Ako spadate u gore spomenutu sjedilačku populaciju, uključivanje kretanja u vašu dnevnu rutinu može značajno ublažiti gore navedene rizike. Pokušajte usvojiti sljedeće:
- Kratke pauze za kretanje : Ustanite i protegnite se tokom telefonskih poziva ili organizirajte sastanke za šetnju sa kolegama.
- Hodanje svakog sata: Istraživanja pokazuju da čak i jedan minut hodanja svakog sata može sniziti krvni pritisak za četiri do pet jedinica.
- Aktivni radni prostori: stolovi sa trakama za trčanje ili bicikli bili bi idealni dodaci svakoj kancelariji, međutim, samo hodanje stepenicama nekoliko puta tokom dana će učiniti trik.
jutarnji.hr