7. Decembra 2024.

Izbori otkazani, počeli pretresi, operacija je bila posebno usmjerena na jednu osobu: Ovo je državni udar!

Aktuelni predsednik Johanis je dobio dokaze od obaveštajnih službi da su se državni i nedržavni akteri mešali u izbore.

Rumuni su ove nedelje trebalo da glasaju u drugom krugu predsedničkih izbora. Imali su dva kandidata na izbor: gradonačelnicu desnog centra Elenu Laskoni i Kalinu Đorđesku, nezavisnu kandidatkinju ekstremne desnice koja je preuzela vođstvo posle prvog kruga glasanja 24. novembra.

Ali juče je rumunski ustavni sud odlučio da je u prvom krugu izbora bilo toliko kompromisa da se ceo proces mora zaustaviti i pokrenuti iznova. Datum novih izbora još nije određen, piše Politiko.

“Izborni proces će biti u potpunosti ponovljen, a Vlada će odrediti novi kalendar koraka koje treba preduzeti”, navodi se u saopštenju suda.

Na ulicama Bukurešta sada je prisutan veliki broj policije, a poslednjih dana bilo je javnih protesta hiljada ljudi.

Pre samo mesec dana, Đorđesku je bio gotovo nepoznat u svojoj zemlji, bez podrške stranke i medija. Ali u poslednje dve nedelje pred prvi izborni hleb, to se znatno promenilo. Oko 25.000 pro-Georgescu TikTok profila eksplodiralo je u, kako rumunski analitičari kažu, koordinisanom pokušaju da se izbori okrenu u njegovu korist.

Aktuelni predsednik Klaus Johanis dobio je od obaveštajnih službi dokaze da su se državni i nedržavni akteri mešali u izbore, a Rusiju smatraju odgovornom za seriju hibridnih napada. Zaključke o umešanosti Rusije podržale su i SAD.

Johanis je potom skinuo tajnost sa fajlova u kojima se tvrdilo da je Georgescu nezakonito imao koristi od opsežnog oglašavanja kampanje tokom perioda kada je kampanja bila zabranjena. Osim toga, u dokumentima se navodi da je njegova kampanja dobila stranu finansijsku podršku, uprkos njegovoj tvrdnji da nije potrošio ništa na kampanju. Nakon ovih otkrića, Ustavni sud je dobio niz zahteva za poništavanje izbora.

Zbog tvrdnji da je kampanja imala podršku van Rumunije, Johanis je zaključio da je reč o nacionalnoj bezbednosti.

Rumunija je takođe otkrila više od 85.000 sajber-napada, „uključujući i dan izbora“, pokrenutih iz tridesetak zemalja i „iskorišćenja ranjivosti u izbornim kompjuterskim sistemima“ za destabilizaciju procesa.

Pretresi u vezi sa istragom protiv kandidata krajnje desnice
Tužioci i policijski istražitelji u Rumuniji vrše pretrese kuća u subotu ujutru, dan nakon što je Ustavni sud poništio predsedničke izbore zbog sumnje u rusko mešanje u korist kandidata krajnje desnice.

“Tri kuće u gradu Brašovu se pretresaju u predmetu koji se odnosi na korupciju birača, pranje novca i kompjutersko falsifikovanje”, rekli su tužioci.

Sumnjaju i na kršenje zakona o zabrani organizacija i simbola fašističke, rasističke i ksenofobične prirode.

Operacija je posebno usmerena na osobu „koja je verovatno umešana u nezakonito finansiranje predizborne kampanje predsedničkog kandidata“, navodi tužilaštvo, ne pominjući ime nacionalističkog kandidata Kalina Đorđeskua.

Istraga je pokrenuta ranije ove nedelje nakon što je skinuta tajnost sa obaveštajnih dokumenata u kojima se navodi da Rusija stoji iza kampanje za promovisanje kandidata krajnje desnice Georgescua na platformama kao što su TikTok i Telegram.

U tim izveštajima se pominje TikTok nalog čiji je korisnik Bogdan Pešir između 24. oktobra i 24. novembra platio 361.000 evra korisnicima interneta koji su pomogli u promociji kandidata.

Ustavni sud je u petak poništio rezultate prvog kruga predsedničkih izbora kako bi „obezbedio validnost i zakonitost” izbora i zatražio da „ceo izborni proces” počne iznova, a zbog ove odluke cela država je u šoku.

Ustavni sud je naveo „višestruke nepravilnosti i kršenja izbornog zakona kojima je narušena priroda glasanja građana i ravnopravnost kandidata, a koje su uticale na transparentnost i poštenost kampanje, pored nepoštovanja principa demokratskih izbora”.

Kritičar EU i NATO


Mnogi Rumuni su ove izbore videli kao bitku između Istoka i Zapada. Đorđeskua su podržale tri ekstremno desničarske grupe, dok je Laskoni imao podršku centrističkih partija.

Georgescu je bio veoma kritičan prema NATO i EU i umešanosti Rumunije u obe organizacije. To je podstaklo strah da će se zemlja okrenuti Moskvi. Đorđesku je takođe pohvalio ruskog predsednika Putina, rekavši da je on lider i patriota, i obećao da će prekinuti svu rumunsku pomoć Ukrajini. Uprkos svemu tome, milioni Rumuna su bili privučeni njegovom kampanjom i bili su spremni da glasaju za njega sutra u drugom krugu. U prvom, osvojio je više od 2,1 milion glasova nakon kampanje o tradicionalnoj strukturi porodice i rumunskoj pravoslavnoj veri.

SSada tvrdi da je žrtva zavere političke elite koja želi da ga drži van vlasti i osujeti volju naroda.

On je osudio oblik „državnog udara“ nakon najave poništenja izbora.

Čak je i njegov protivkandidat osudio odluku suda, rekavši da država gasi rumunsku demokratiju.

Ona je u snimku rekla da je „trebalo da se glasa“ i osudila „nezakonitu odluku rumunske države koja ismejava demokratiju i vodi zemlju u anarhiju“.

Đorđesku je najavio da će uložiti žalbu Vrhovnom sudu Rumunije, ali ne postoji pravni način da se poništi presuda Ustavnog suda. On još nije saopštio da li namerava da se kandiduje za reizbor.

Pokrenuta je i istraga o sajber napadima na izbornu infrastrukturu. Upućuju se pozivi Ustavnom sudu da poništi parlamentarne izbore koji su održani između dva kruga predsedničkih izbora. Neke stranke ukazuju na činjenicu da je glasanje održano tokom istih hibridnih napada koji su pokrenuli odluku o poništenju u petak.

Podsetimo, 1. decembra je i Rumunija glasala na parlamentarnim izborima, a sledeće nedelje bi široka koalicija četiri stranke trebalo da formira vladu koja će potom raditi na organizovanju novih predsedničkih izbora.

Stranke krajnje desnice takođe su postigle dobre rezultate na prošlonedeljnim parlamentarnim izborima, iako su vladajuće socijaldemokrate osvojile najveći broj poslaničkih mesta i nadaju se formiranju proevropske koalicione vlade.

Sud nije doveo u pitanje integritet glasanja na parlamentarnim izborima.

Koalicija će imenovati premijera, kojeg će potom potvrditi aktuelni predsednik Johanis. Mandat bi mu, piše Politiko, trebalo da prestane 21. decembra, ali će ostati na funkciji dok njegov naslednik ne položi zakletvu.

Rumunski izbori: EK hitno traži nove informacije od TikToka


Evropska komisija je u petak izdala novi zahtev društvenoj mreži TikTok u kineskom vlasništvu da hitno dostavi informacije u roku od 24 sata u svetlu otkrića u rumunskim obaveštajnim dokumentima sa kojih je skinuta oznaka tajnosti.

„Komisija je poslala TikToku još jedan zahtev za informacije, ovog puta tražeći komentare o pitanjima pokrenutim u obaveštajnim podacima sa kojih su rumunske vlasti skinule tajnu, kao i o informacijama koje je TikTok podelio i akcijama koje je preduzeo“, rekao je portparol na konferenciji za novinare. Komisije Thomas Regnier.

„Zabrinuti smo zbog sve većeg broja pokazatelja koordinisanog stranog uticaja na internetu na rumunskim izborima, posebno na TikToku“, dodao je Regnier.

Portparol je pojasnio zahtev da TikTok hitno odgovori na činjenicu da se u nedelju održava drugi krug predsedničkih izbora u Rumuniji.
Proruski kandidat krajnje desnice Kalin Georgescu mogao bi da pobedi na tim izborima.

Reč je o kandidatu koji se praktično pojavio niotkuda i pobedio u prvom krugu.

Prema rumunskim obaveštajnim službama, Georgescuova iznenadna popularnost rezultat je „visoko organizovane“ i „gerilske“ kampanje na društvenim mrežama koja se sprovodi deljenjem identičnih poruka i uticajnih ljudi. Kampanja je organizovana iz inostranstva kako bi se zaobišle nacionalne kontrole.

Georgescu tvrdi da nije potrošio ni centa na svoju kampanju. Prema rumunskim obaveštajnim službama, njegove poruke su promovisane na TikToku uz naknadu, ali svrha plaćanja nije navedena kao predizborna kampanja, što je kršenje evropskog zakona o digitalnim uslugama.

Georgescu je vodio svoju kampanju skoro isključivo na TikToku. Četiri dana pre prvog izbornog kruga, njegove video poruke imale su 52 miliona pregleda.

Komisija je juče napravila prvi korak kada je zatražila od TikToka da zamrzne i zadrži sve podatke koji se odnose na stvarne ili predvidive sistemske rizike koje bi njegov servis mogao da predstavlja za izborni proces u Rumuniji. Odluka je doneta nakon što su rumunske vlasti skinule tajnost sa obaveštajnog dokumenta u kojem se Rusija optužuje da podržava kampanju kandidata krajnje desnice Kelina Georgeskua.

Zahtev za „zamrzavanje i čuvanje“ informacija je za potrebe bilo koje naknadne istrage koju Komisija može da pokrene u vezi sa usaglašenošću TikToka sa svojim obavezama prema Zakonu o digitalnim uslugama.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare
Stočar
Stočar
1 mjesec prije

Ovo je još bolje za njegovu promociju. Samo da ga ne uhpase.