Hladan novembar, rastuće cijene gasa i vjerovatan kraj ključnog ugovora o gasovodu preko Ukrajine izazvali su zabrinutost da je Evropa na ivici još jedne energetske krize.
Rastuće cijene gasa posljednjih nedjelja su evropskim trgovcima energijom i vladama probudile loše uspomene. Još su svježa sjećanja na probleme koji su pogodili energetska tržišta nakon rata u Ukrajini 2022. kada je Evropa pokušala da okonča svoju zavisnost od ruskog gasa, cijene su skočile.
Osim što je podstaklo već veliku inflaciju, to je dovelo do bojazni da će doći do restrikcija struje. Trajno visoke cijene takođe su donijele probleme u energetski intenzivnim industrijama, što je dovelo do gubitka radnih mjesta.
Evropa je ipak dobro prebrodila posljednje dve zime, uglavnom zahvaljujući toplijem vremenu. To je omogućilo zadržavanje niske potrošnje energije. Međutim, hladan početak novembra doveo je do porasta cijena prirodnog gasa. Cijene su 21. novembra dostigle skoro 49 evra (51,6 dolara) po megavat-satu, što je najviša cijena za više od godinu dana.
Hladno vrijeme je dovelo do toga da se koristi više grijanja, a u kombinaciji sa malim brzinama vjetra u sjevernoj Evropi i padom snadbijevanja iz vjetroparkova, potražnja za gasom je veća.
Međutim, cijene su i dalje ispod maksimalnih cijena zabilježenih tokom 2022. godine, posebno pošto je od tada ukupna potražnja za gasom opala. Sadašnji šok se djelimično može objasniti i činjenicom da su tokom 2024. godine cijene bile daleko niže nego u bilo kom trenutku od početka rata.
„Cijene su porasle za otprilike 40 odsto od sredine septembra“, rekao je za DW Petras Katinas, energetski analitičar u Centru za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA) dodajući da je to prilično veliki skok odjednom.
Izgledi da zima bude hladnija doveli su do strahovanja da bi zalihe — koje su donedavno bile do kraja popunjene — mogle da budu iscrpljene i da bi to moglo da podstakne ciklični porast cijena.
Međutim, Katinas kaže da je ruska dominacija na evropskom tržištu uveliko oslabila od 2022. godine i da je priča o „krizi“ pretjerana.
“Ne bih to nazvao krizom, posebno ako to uporedimo sa onim šta se zapravo dogodilo 2022. i 2023. godine“, rekao je on ističući da većina država članica EU nema veliku zavisnost od ruskog gasa.
Ruski gas ipak i dalje utiče na ukupnu sliku. Rusija je daleko od džina kakav je bila u pogledu snabdevanja EU. Udio ruskog gasa u uvozu članica pao je sa 40 odsto u 2021. na oko 9 odsto u 2023. Međutim, prema nedavnim podacima Centra za istraživanje energije i čistog vazduha porast uvoza ruskog tečnog gasa u EU od skoro pet odsto u odnosu na prošlu godinu znači da ruski udeo i dalje čini 18 odsto od ukupnog uvoza gasa u EU.
Čini se da se dotok gasovodom ipak bliži kraju. Austrija, jedna od posljednjih evropskih zemalja koja je dobijala gas iz Rusije, konačno je nakon pravnog spora s državnom ruskom gasnom kompanijom Gazprom, prestala da dobija gas.
Slovačka i Mađarska i dalje dobijaju ruski gas iz gasovoda, ali sve indicije sugerišu da će se aranžman okončati već krajem 2024. Petogodišnji ugovor o tranzitu gasa koji uključuje Gazprom i ukrajinsku državnu kompaniju Naftogas za tranzit ruskog gasa preko ukrajinske teritorije ističe krajem godine i Kijev kaže da ga neće obnoviti.
Iako će gasovod Turski tok i dalje snadbijevati Mađarsku, prestanak dotoka preko Ukrajine izvršiće pritisak na zemlje centralne Evrope da pronađu alternativno snabdijevanje.
Boris Dodonov, šef Centra za energetiku i klimatske studije na Kijevskoj školi ekonomije, očekuje da će se ugovor o tranzitu gasa okončati jer „Ukrajina nema ekonomski rezon da obnovi ovaj ugovor“.
On je u intervjuu za DW ukazao na mogućnost da se napravi neka alternativna vrsta posla.
“Ne možemo isključiti skrivene dogovore i korupciju“, rekao je on i dodao da bi sama EU mogla da lobira da se dotok gasa nastavi kako bi se izbjegle potencijalne nestašice u zemljama poput Slovačke i Mađarske.
Zanimljivo, uprkos svemu što se dogodilo u posljednje tri godine, EU ostaje najveći ruski kupac i običnog i tečnog gasa. U oktobru je na EU otpadalo 49 odsto ukupnog ruskog izvoza tečnog gasa i 40 odsto gasa iz gasovoda.
Pošto je ruski gasovod za Evropu u velikoj mjeri prekinut 2022. godine, tečni gas je postao važniji za obe strane. Udio uvoza iz Rusije porastao je za skoro 15 odsto tokom ove godine. Dodonov insistira na tome da Evropi nije potreban nikakav ruski gas da bi zadovoljila svoje energetske potrebe, zbog tečnog gasa koji dolazi iz SAD. On očekuje da će budući predsjednik SAD Donald Tramp povećati proizvodnju i misli da bi Evropa mogla da da se pripremi za veliki trgovinski sporazum sa Vašingtonom.
Ed Koks, šef informacionog odjeljenja „global LNG“ pri Nezavisnom informativnoj službi o robi ICIS, napominje da tečni gas sada ima 34 odsto udjela u evropskoj potrošnji gasa, što je dvostruko više nego prije ruske invazije. To znači da je Evropa sada ranjivija u pogledu globalnog pritiska cijena.
“Evropa je povezanija sa temeljima globalnog tržišta nego ikada ranije”, rekao je on za DW. Dodao je da je ta povezanost vidljiva iako je ukupna evropska potražnja za gasom pala za oko 20 odsto u odnosu na period pre invazije zbog visokih cijena, toplijeg vremena i povećanja kapaciteta obnovljivih izvora.
Koks vjeruje da će u slučaju hladne zime i okončanja ukrajinskog tranzitnog sporazuma Evropa i dalje moći da zadovolji svoje potrebe za gasom uvozom tečnog gasa. Međutim, biće izložena riziku od mnogo viših cijena jer ponuda neće biti dramatično povećana u kratkom roku.
“Evropa će dobiti dovoljno tečnog gasa ako joj zatreba. Ali to bi moglo značiti da evropske cijene moraju da porastu da bi se takmičile s azijskom potražnjom”, rekao Koks.
Povećanje cijene gasa pri popunjavanju zaliha poslije zime, dodao je, imale bi efekat od zime 2025 pa nadalje.
“Ne radi se o tome da li imamo dovoljno tečnog ili klasičnog gasa, već se radi o uticaju na cijenu“, istakao je Koks.