2. Decembra 2024.

Nova era u svemirskim istraživanja: Kako će sateliti stvarati solarna pomračenja

Evropska svemirska agencija (ESA) priprema se za lansiranje misije Proba-3, koja će koristiti dva satelita postavljena u preciznoj formaciji kako bi stvorila vještačka solarna pomračenja visoko iznad Zemlje.

Ovaj projekat predstavlja prvi pokušaj ESA da kontroliše let satelita u orbiti sa izuzetnom preciznošću, pri čemu će sateliti biti postavljeni u formaciju koja neće odstupati više od milimetra, piše Gardijan.

Misija će biti lansirana u srijedu iz svemirskog centra Satiš Davan u Indiji, a sateliti će nakon četiri mjeseca putovanja doći na eliptičnu orbitu koja se prostire između 600 kilometara i 60.000 kilometara od Zemlje.

Glavni cilj misije je proučavanje sunčevog koronalnog sloja – spoljnog sloja sunčeve atmosfere. Naime, sateliti će biti postavljeni tako da jedan stvara sjenku na drugi, omogućavajući istraživačima da proučavaju ovaj sloj tokom šest sati.

Ovaj eksperiment će omogućiti stvaranje čak 50 vještačkih solarnih pomračenja godišnje.

Proučavanje sunčevog koronalnog sloja je ključno za razumijevanje fenomena kao što su solarni vjetrovi, koji mogu da imaju značajan uticaj na Zemlju, uključujući ometanje komunikacija i oštećenje satelita.

Sateliti će kružiti oko Zemlje svakih 19,7 sati tokom dvije godine, održavajući preciznu formaciju koristeći optičke senzore, LED svjetla i laserski sistem za automatsko podešavanje međusobne udaljenosti i orijentacije.

Prvi podaci sa misije očekuju se u martu 2025. godine.

Misija Proba-3 ima potencijal da otvori vrata novoj eri u svemirskim istraživanjima, gdje bi formacija satelita mogla da omogući napredna istraživanja u oblasti klimatskih promjena, proučavanja objekata u Sunčevom sistemu i daljih istraživanja planeta van našeg sistema.

Glassrpske.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare