27. Novembra 2024.

Lavrov: Situacija na frontu pokazuje da su Moskva i Kijev daleko od političkog rješenja krize

Vašington i njegovi sateliti su i dalje opsednuti idejom da Rusiji nanesu strateški poraz i na mnogo toga su spremni kako bi se približili ovom iluzornom cilju, naveo je šef ruske diplomatije

Sudeći po onome što se dešava na bojnom polju, Rusija i Ukrajina su još uvek veoma daleko od političkog i diplomatskog rešenja krize, ocenio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u intervjuu za “Rasijskuju gazetu”.

Vašington i njegovi sateliti su i dalje opsednuti idejom da Rusiji nanesu strateški poraz i na mnogo toga su spremni kako bi se približili ovom iluzornom cilju, naveo je šef ruske diplomatije.

Korak koji je doveo do eskalacije je bio, kako je Lavrov naveo, nanošenje raketnih udara duboko na teritoriju Ruske Federacije.

“Sva naša upozorenja da ćemo dati adekvatan odgovor na takve neprihvatljive postupke su ignorisana”, primetio je Lavrov.

On je podsetio da je ruski predsednik Vladimir Putin u obraćanju povodom udara raketama dugog dometa na RF jasno izneo kako će Rusija reagovati na takve korake.

“Uveren sam da će svi odgovorni za nanošenje štete građanima i infrastrukturi Rusije dobiti zasluženu kaznu”, poručio je ministar i naglasio da Moskvu nikakva eskalacija neprijatelja neće primorati da odustane od postizanja ciljeva Specijalne vojne operacije.

Pozivajući se na reči Vladimira Putina, Lavrov je istakao da je Rusija spremna na svaki razvoj događaja, ali i da uvek radije rešava sporna pitanja mirnim putem.

Što se Ukrajine tiče, da bi to toga došlo, moraju se otkloniti osnovni uzroci sukoba, naveo je Lavrov i precizirao:

To uključuje stvaranje dugoročnih pretnji bezbednosti Rusije u zapadnom pravcu, uključujući širenje NATO-a na istok, kao i sistematsko kršenje prava Rusa i ljudi koji se povezuju sa ruskom kulturom i pravoslavnom verom čime se bavi kijevski režim.”

Neophodan element političkog rešavanja sukoba bi bila i demilitarizacija i denacifikacija i obezbeđivanje neutralnog statusa Ukrajine, ali i garancije Kijeva da neće ulaziti u NATO niti daće na teritorija koje kontroliše proizvoditi, razmeštati, prenositi i upotrebljavati nuklearnog oružja, dodao je Lavrov.

“Naravno, uslov za bilo kakve sporazume biće priznanje političke i teritorijalne realnosti kakva je sadržana u Ustavu RF”, zaključio je ministar.

Zapad ne napušta neokolonijalnu praksu

Zapad nikada nije prestao da eksploatiše svoje nekadašnje kolonije, samo je promenio formu, ali je cilj ostao isti – da “ispumpa” resurse zemalja Azije, Afrike i Latinske Amerike, kako bi održao dominaciju i visok životni standard svog stanovništva, naveo je ruski ministar.

Metode koje pritom koristi variraju od pritiska sankcijama do prinude za sklapanjem neravnopravnih, ropskih sporazuma, nave je Lavrov.

“Jasno je da to dovodi do usporavanja razvoja država Globalnog juga i istoka, posebno najsiromašnijih i najnerazvijenijih među njima”, objasnio je Lavrov.

Rusija, nastavio je, ne gaji iluzije i razume da Zapad neće svojom voljom odustati od ovih privilegija.

“Svi vide da se Zapad ne stidi da koristi međunarodne finansijske institucije za svoje sebične interese. Aktivnosti MMF-a i STO se politizuju, a ‘nepoželjni’ članovi ovih struktura su izloženi otvorenoj diskriminaciji”, objasnio je Lavrov.

Stoga, Rusija i njeni istomišljenici iz zemalja koje nisu deo zapadnog sveta smatraju da je krajnje vreme da se principi i sistem upravljanja dovedu u sklad sa realnim stanjem u svetskoj ekonomiji, istakao je Lavrov i pojasnio da G7 ima manje od jedne trećine svetskog BDP-a, dok države članice BRIKS-a imaju 36 posto.

Bejrut, Liban, 26. novembar 2024. godineTanjug/AP Photo/Bilal Hussein

Situacija na Bliskom istoku nastavlja da se pogoršava

“Aktuelna runda palestinsko-izraelske konfrontacije već je odnela živote desetina hiljada ljudi. Oružani sukob se proširio na Liban i druge obližnje zemlje. Sve ovo je direktna posledica izraelske agresivne, militarističke politike i želje Vašingtona da monopolizuje posredničke funkcije, žrtvujući konsenzusne odluke Saveta bezbednosti UN”, ocenio je ruski ministar.

Prema njegovim rečima, želja Tel Aviva da osigura svoju bezbednost na račun i na štetu bezbednosti drugih, uz nedvosmislenu podršku SAD predstavlja beznadežan i izuzetno opasan poduhvat, s obzirom na posledice koje će tragedija doneti islamskom svetu i Izraelu.

Jedino normalizacija situacije u zoni palestinsko-izraelskog sukoba može da bude ključ za poboljšanje situacije na Bliskom istoku, uključujući i Liban, naglasio je ruski ministar.

“Svi to razumeju, ali SAD uvek blokiraju usvajanje moćne rezolucije u Savetu bezbednosti UN kojom se zahteva održiv prekid vatre u Pojasu”, naveo je on.

Sledeći korak u prevazilaženju krize trebalo bi da bude stvaranje uslova za formiranje palestinske arapske države koja koegzistira u miru i bezbednosti sa susednim Izraelom, naveo je ruski diplomata.

Zarad tog cilja je važno fokusirati se, pre svega, na stavove država regiona, a ne na one koji pokušavaju da diktiraju svoje uslove iz inostranstva, naglasio je Lavrov i objasnio da se to se ne odnosi samo na palestinski problem, već i na druge krizne situacije u raznim regionima sveta.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare