Drama je svuda u ‘osnovnoj industriji, govori se o prekidima u lancima snabdevanja, a ECB rizikuje brzo oživljavanje inflacije.
Evro je krajem prošle nedelje pao na najniži nivo u dve godine. Postoji više razloga za klizanje evra fundamentalne prirode, a čini se da smo svedoci početka veoma turbulentnog perioda u istoriji velikih svetskih valuta, a ne samo ere trgovinskih ratova koji bi mogli da se aktiviraju. Donald Tramp primenom carina od 60 procenata na uvoz iz Republike Kine i 10-20 procenata na uvoz iz „ostatka sveta“. Hoćemo li biti svedoci perioda u kome ćemo strahovati za evro iz sličnih razloga kao što smo se plašili promene kursa hrvatske kune ili dinara?
Izveštaji o slabijoj poslovnoj aktivnosti u evrozoni od očekivanog bili su samo najnoviji znak slabljenja evra u odnosu na dolar. Pored opšte strepnje za budućnost evropske privrede, evro-zabrinutost na valutnim tržištima se aktivira sve konkretnijim najavama globalnih trgovinskih ratova vođenih Trampovom doktrinom carina na sve za svakoga. Za zajedničku valutu, koja se trenutno koristi u 20 od 27 država članica EU, posebno je zabrinjavajuće to što je postalo očigledno da će Evropska centralna banka (ECB) odvojiti svoj politički pravac od opšteg kursa Federalnih rezervi Sjedinjenih Država. . Zbog snažnih performansi američke privrede, Amerikanci mogu sebi priuštiti odmereniji pristup, a Federalne rezerve emituju poruke da će usporiti daljim snižavanjem kamatnih stopa. Istovremeno, svi istaknuti zvaničnici ECB najavljuju dalje relaksiranje monetarne politike, stvarajući utisak da nema druge nego da se hitno podstakne privredna aktivnost i olakša prezaduženim vladama da otplate dugove. Član Upravnog saveta ECB Fransoa Viljeroa de Galjau izričito je rekao da je sa šeficom Kristinom Lagard dogovoreno da se ECB neće oslanjati na pravac Federalnih rezervi i najavio da će dve ključne banke zapadne liberalne demokratije mogle bi ići u suprotnom pravcu. Koje su implikacije promena učinka ECB na uslove života i poslovanja u narednim mesecima? Činjenica da će ECB i Fed biti na jednoj strani ne zvuči ohrabrujuće.
U ovom trenutku se ne može reći da li to znači da hipotetički trgovinski ili tarifni rat može eskalirati u monetarni. Signali sa tržišta ukazuju na visoku napetost, ne samo u finansijskom sektoru, već svuda u realnoj ekonomiji. Mnogi pokušavaju da se tarifama pripreme za nove uslove poslovanja, pa su u velikoj žurbi, povlačeći vrlo rizične poteze koji se u ovom trenutku čine mudrima. Primera radi, Amerika inače uvozi oko 4,4 milijarde dolara italijanskih prehrambenih proizvoda i pića, pa su Italijani, u strahu od Trampovih tarifa, bukvalno opljačkali najveće rashladne kontejnere za transport prehrambenih proizvoda, a sve kako bi nagomilali zalihe u Sjedinjenim Državama. . Procenjuje se da će zbog agresivne primene, vrednost izvoza italijanske hrane i pića do kraja ove godine dostići 7,8 milijardi dolara, sve za popunjavanje američkih skladišta. Poslovne novine najozbiljnije pišu o tome kako je problem u tome što italijanski sirevi ne mogu da sazrevaju brže od njih, jer su sve varijante već korišćene da bi se maksimizirale isporuke u SAD.
Priča se o prekidima u lancima snabdevanja zbog navale da se otpreme kapaciteti sa destinacijama u američkim lukama, a niko ne može ni da pretpostavi gde će biti kursevi dolara i evra za mesec, a kamoli za tri meseca. Ako, na primer, Tramp jednostavno odustane od opštih carina i počne da nameće carine na „samo“ delove uvoza iz Republike Kine, to će značiti da su italijanski proizvođači sira previše pogurali izvoz; imali su veće troškove za sirovine, proizvodnju, transport i skladištenje nego što je trebalo, a žurba ne znači nužno da im je zagarantovano da će zadržati prodaju u Sjedinjenim Državama na istom nivou. Sa zalihama u Americi mogu ostati kao riba van vode.
A u isto vreme, kretanje kursa drastično utiče na međunarodnu trgovinu i, posledično, na profitabilnost: kurs može dramatično povećati negativan efekat carina na izvoznike, ali može ići i u potpuno suprotnom smeru. Stoga je veoma nezgodna situacija ako mnogi menadžeri u velikoj žurbi, povlače vanredne poteze jer žele da se prilagode očekivanom scenariju, a u stvari ne znaju i ne znaju šta da rade ako za 2-3 meseca nađu u situaciji suprotnoj od očekivane.
Preduzetnici u čitavom spektru evropskih proizvodnih aktivnosti povlače slične poteze kao i italijanski proizvođači sira.
Nemački menadžeri su trenutno u posebnoj panici. Situacija je alarmantna. Nemački trgovinski suficit sa Sjedinjenim Državama iznosio je 63,3 milijarde dolara, a nemački izvoznici trenutno žure sa isporukom u Sjedinjene Države, sve da bi pobedili carine; samo u septembru nemački izvoz u Ameriku porastao je za 4,8 odsto na mesečnom nivou. Nije kvantna fizika izračunati šta bi bila posledica uvođenja carina od 20 odsto na sav ne-kineski uvoz, odnosno na nemačkih 63,3 milijarde dolara godišnje. Šef Bundesbanke Joakim Nagel već uvodi koncept „geoekonomske fragmentacije“, ali ne može objektivno da zna kuda će ga odvesti kurs evro-dolar. Pitanje tarifa se postavlja bukvalno na svakom generalnom sastanku nemačkih menadžera. U auto industriji vlada panika. Vrednost nemačkog izvoza vozila u SAD je oko 33,9 milijardi evra. Ostatak „bazične industrije“ je u sličnoj drami. Nemački menadžeri više ne znaju koliko će mašine i mehanički uređaji koštati na američkom tržištu zbog kursa, a godišnje izvezu oko 32 milijarde evra. Sve ostale evropske izvozne ekonomije, a samim tim i EU u celini, imaju slične probleme sa planiranjem.
Generalno, međutim, može se reći da postoji preveliki strah da bi evro u kratkom roku mogao nadjačati dolar i druge važne valute. Razlog tome je čvrst stav zvaničnika ECB da loš ekonomski učinak pojedinih važnih članica, kao i prezaduženost ozloglašenih fiskalno neodgovornih članica evrozone, praktično diktira stimulativnu monetarnu politiku, odnosno niz kamata. smanjenje stopa kad god imaju proceduralne mogućnosti. Ako se Amerikanci uzdrže od novog ulaska u nastavak monetarnog eksperimentisanja sa hiperpodsticajima, onda je jasno da će dolar zbog viših kamata svakako biti privlačniji investitorima od evra. Takva politika ECB rizikuje brzo oživljavanje inflacije, kao i dalje zombovanje evropskih ekonomija, ali je opšte uverenje da alternative nema. Ključne zajedničke politike EU počinju da se zasnivaju na logici ‘pomaganja potrebitima’, što ne izgleda kao garancija visoke efikasnosti ili održivog rasta, ali je jedna od legitimnih strategija u situaciji kada su opcije na izmaku.
Zanimljivo je da čitav niz indikatora tzv tehnička analiza ukazuje da će evro kliziti ka dolaru. Deo tzv tehnička analiza kretanja vrednosti valuta ili hartija od vrednosti ponekad nekim stručnjacima izgleda kao da vračari u plemenskim zajednicama gledaju kamenčiće i kosti i predviđaju važne događaje ili trendove, ali za tehničku analizu može se reći da kroz kombinaciju nekoliko „ uglovi gledanja“ i dalje nudi kvalitetne informacije bar o tome šta se trenutno dešava. Nije kao da gledaš u kosti ili kamenje, više kao – gledaš kroz prozor. A ključni pokazatelji tehničke analize kretanja kursa evra u odnosu na dolar nam govore sledeće:
- Pokretni proseci: SMA (jednostavan pokretni prosek): kratkoročni (20-dnevni), srednjoročni (50-dnevni) i dugoročni (100-dnevni) pokretni proseci pokazuju opadajući trend, sa cenama ispod ovih nivoa, što sugeriše nastavak opadati. MACD (Moving Average Convergence Divergence): MACD linija je ispod signalne linije, što je medvedi signal i ukazuje na mogući nastavak opadajućeg trenda.
- RSI (indeks relativne snage):
Vrednosti RSI su ispod 50, što ukazuje na dominaciju pritiska prodaje i potencijal za dalji pad.
Stohastički oscilator: - Vrednosti stohastičkog oscilatora su ispod 20, što ukazuje na stanje preprodaje, ali takođe može signalizirati nastavak opadajućeg trenda
Grafikoni valutnog para evro i dolar pokazuju formiranje nižih vrhova i donjih dna, što je klasičan znak opadajućeg trenda. Takođe, cena se kreće ispod ključnih pokretnih proseka, što dodatno potvrđuje medveđe raspoloženje na tržištu. Tehnička analiza valutnog para evro i dolar ukazuje na nastavak trenda opadanja evra u odnosu na američki dolar. Svi ključni tehnički indikatori, kao što su pokretni proseci, MACD, RSI i stohastički oscilator, ukazuju na dalje slabljenje evra.