20. Novembra 2024.

“Ljubav” sa rokom trajanja? Ovo je šest oblasti u kojima bi se Tramp i Mask mogli sukobiti

Po mnogim pitanjima, Mask i Tramp imaju potpuno različite poglede i interese.

Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask pomno prati novoizabranog predsednika Donalda Trampa od završetka predsedničkih izbora 5. novembra.

„Ne mogu da ga oteram“, našalio se Tramp prošlog četvrtka na gala večeri na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi.

„Ali volim kada je ovde. Uradio je fantastičan posao, neverovatan um.”

Međutim, može li ‘bromans’ između najbogatijeg čoveka na svetu i novoizabranog predsednika SAD da preživi neke velike političke razlike između njih i njihov nagli temperament?

AFP predstavlja šest mogućih područja sukoba.

Ko je šef?


Mask je poznat po svojim maničnim radnim navikama, strogosti i vođenju svojih kompanija kao ličnih feuda u kojima se njegov autoritet retko dovodi u pitanje.

Od fabričkih linija do upravnog odbora, navikao je da mu je sve po svom. Poznat je po svojoj tvrdoglavoj prirodi, zbog čega ume da naglo otpusti kolege na licu mesta i ponekad ih javno tretira kao idiote.

Tramp, tajkun koji takođe voli da otpušta i javno ponižava ljude, zahteva potpunu lojalnost i uživa da je u centru pažnje.

Takođe voli da okreće svoje savetnike i članove kabineta jedni protiv drugih, rekli su njegovi bivši pomoćnici.

Mask je u subotu odobrio milijardera Hauarda Lutnika za ministra finansija, što je bio jedan od prvih testova njegovog uticaja. U međuvremenu, Tramp je izabrao Lutnik za sekretara za trgovinu.

Klimatske promene


Mask je uložio u Teslu 2004. delom zato što je bio zabrinut zbog globalnog zagrevanja.

On je 2017. podneo ostavku iz Trampovog poslovnog savetodavnog saveta u znak protesta protiv njegove odluke da povuče SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma.


„Klimatske promene su stvarne. Povlačenje iz Pariskog sporazuma nije dobro ni za Ameriku ni za svet“, napisao je tada Mask na Tviteru.

Očekuje se da će se Tramp, koji klimatske promene naziva “prevarom”, povući iz obaveza SAD nakon što se predsednik Džo Bajden ponovo pridruži Pariskom sporazumu 2020. godine.

Mask je nedavno preokrenuo kurs, rekavši Trampu u četovanju uživo na X u avgustu: „Ako za 50 do 100 godina budemo uglavnom održivi, mislim da će to verovatno biti u redu“.

Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC), glavno svetsko savetodavno telo za klimu, kaže da su prosečne globalne temperature na putu da dostignu 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa početkom 2030-ih, što je ključni prag koji će imati velike posledice po ekosisteme .

Energetska tranzicija


Mask se uveliko kladi na energetsku tranziciju, bogateći se na Teslinim električnim automobilima, a razvija i domaću tehnologiju za baterije i solarne panele za krovove.

Tramp je, s druge strane, vodio kampanju za „bušenje“ i očekuje se da će odobriti novu infrastrukturu i dozvole za fosilna goriva, čak i dozvoliti vađenje nafte i gasa na zaštićenom saveznom zemljištu.

Mask je ismevao ekonomiju zasnovanu na ugljovodonicima koju Tramp otvoreno zagovara.

Novoizabrani predsednik imenovao je generalnog direktora druge najveće američke kompanije za fraking za svog ministra energetike. Prošle godine, Kris Rajt je javno negirao klimatske promene i usprotivio se energetskoj tranziciji.

Kina


Trampov agresivan stav prema Kini i rizik od trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije mogli bi da budu još jedan veliki kamen spoticanja u odnosima dva milijardera.


Kina je veliko tržište za Teslu, gde kompanija poseduje jedan od svojih tzv gigafabrika i nastoji da se takmiči sa brzorastućim domaćim proizvođačima.

Musk nikada ne govori ništa negativno o vladajućoj Komunističkoj partiji, za razliku od kineskih jastrebova poput Marka Rubija, budućeg državnog sekretara.

“DOGE” na povodcu


Neumoljiv kada je u pitanju smanjenje troškova u sopstvenim kompanijama, Mask je od Trampa zadužio da vodi Odeljenje za vladinu efikasnost (DOGE), koje bi trebalo da smanji vladinu potrošnju.

Ovi planovi će gotovo sigurno naići na veliki politički otpor, čak i republikanaca.

Kako se približavaju izbori na sredini mandata, bilo da se čuvaju čekovi Medicaid-a za siromašne ili dodeljuju ugovori o odbrani pristalicama, Trampovi politički prioriteti mogu se razlikovati od Maskovih.

Big Tech


Maskov složen odnos i lična rivalstva sa najvećim tehnološkim kompanijama u Silicijumskoj dolini sežu decenijama unazad, a očekuje se da će se suočiti sa mnogim sukobima interesa unutar administracije.

Da li će Mask, koji poseduje kompaniju za veštačku inteligenciju, mirno gledati kako Tramp gura OpenAI, startup Mask koji podržava Microsoft je bio ključan u osnivanju pre deset godina?

Ako osnivač Amazona Džef Bezos uspe da privuče Trampovu pažnju, da li će Mask tolerisati da se rival SpaceX-a približi unutrašnjem krugu Bele kuće?

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare