Ne zaboravite da ga uzmete čim počnete da osjetite simptome prehlade!
Takođe može smanjiti intenzitet simptoma prehlade ako se uzme prije trećeg dana prehlade
Uzimanje velikih doza cinka za prehladu može vam pomoći da se brže oporavite. Istraživanja su pokazala da uzimanje cinka kod prvih simptoma prehlade može skratiti njeno trajanje za oko dva dana. Cink također može smanjiti intenzitet simptoma prehlade ako se uzima prije trećeg dana prehlade i pojave simptoma. Međutim, visoke doze cinka mogu uzrokovati i neugodne nuspojave, kao što su vrtoglavica, glavobolja, gubitak apetita i probavni problemi, a može doći i do gubitka čula mirisa i okusa. Stoga je važno znati koje su potencijalne prednosti cinka u liječenju prehlade, koliko cinka treba uzimati u tu svrhu i kako prepoznati znakove predoziranja. A za one koji inače uzimaju neke lijekove zbog drugih bolesti, važno je znati s kojim lijekovima cink može imati negativnu interakciju.
Bolest za dva dana kraća nije mala
Tokom protekle četiri decenije, naučnici su u velikom broju studija ispitivali ulogu cinka u prevenciji i liječenju prehlade. Originalna studija o upotrebi cinka kod prehlade, objavljena još 1984. godine, otkrila je da visoke doze cinka skraćuju prehladu za čak sedam dana. Od tada, u drugim studijama, rezultati su bili manje spektakularni, ali i dalje pokazuju da cink ima statistički značajne prednosti u borbi protiv prehlade. Najpotpuniji pregled istraživanja obuhvatio je 5.446 ispitanika u 28 randomiziranih kontroliranih studija i pokazao da cink, u poređenju s placebom, skraćuje trajanje simptoma prehlade u prosjeku za dva dana, značajno smanjuje težinu simptoma prehlade i sprječava pet infekcija respiratornog trakta. na 100 ljudi.
Načini djelovanja
Još uvijek nije u potpunosti razjašnjeno kako cink djeluje u borbi protiv prehlade, ali naučnici vjeruju da njegovi joni sprječavaju umnožavanje običnih virusa.
Na kraju, treba reći da cink podržava i zdravlje imunološkog sistema i da je, nakon gvožđa, drugi najčešći esencijalni mineral u našem organizmu. Međutim, s obzirom da ga naše tijelo ne može proizvesti, potrebnu količinu moramo unijeti u organizam hranom ili suplementima.
Kako uzimati cink protiv prehlade
Suplementi cinka postoje u različitim oblicima, a pastile se najčešće koriste za liječenje prehlade. Ono što je važno znati je da što prije počnete uzimati cink protiv prehlade, to će rezultati biti bolji. Bilo bi idealno da ga počnete uzimati u roku od 24 sata od prvih znakova prehlade. U sprovedenim studijama najbolje rezultate su imali ljudi koji su počeli da uzimaju cink pri prvom simptomu prehlade.
Koliko da uzmem
Količina cinka potrebna za liječenje ili prevenciju prehlade nije točno određena. Preporučena dnevna količina cinka je 8 mg za odrasle žene i 11 mg za odrasle muškarce. Međutim, veće doze se koriste za liječenje prehlade. Općenito, preporuka je uzimanje 75 do 100 mg cinka podijeljeno u nekoliko doza tokom dana. Neki naučnici smatraju da je optimalan raspon od 80 do 92 mg. U svakom slučaju, uzimanje više od 100 mg cinka dnevno ne donosi dodatne prednosti. Imajte to na umu kada uzimate suplemente i pridržavajte se preporučenih doza u uputama jer tablete cinka dolaze u različitim jačinama s različitim preporukama za doziranje ovisno o proizvođaču. Osim toga, tablete cinka često sadrže i druge sastojke korisne za borbu protiv prehlade, poput vitamina C, bazge ili ehinacee. Nikada nemojte uzimati veću dozu od one naznačene na pakovanju proizvoda i prestanite uzimati velike doze cinka čim simptomi prođu. I nikada ne uzimajte visoke doze cinka duže od 14 dana i potražite savjet ljekara ili farmaceuta.
Ima i onih koji ne bi trebalo da ga uzimaju
Visoke doze cinka nisu sigurne za osobe s nedostatkom bakra i trudnice i dojilje. Takođe, pre nego što uzmete cink, razgovarajte sa svojim lekarom o svim drugim bolestima koje imate i lekovima koje uzimate. Imajte na umu da cink može stupiti u interakciju s određenim lijekovima, kao što su ACE inhibitori, određeni antibiotici, diuretici…
Hrana je siguran izvor
Ako imate uravnoteženu ishranu, trebali biste imati dovoljno cinka kako bi vaše tijelo moglo normalno funkcionirati. Ali ako želite da povećate unos hrane bogate cinkom kada osjetite da vas prehladi, posegnite za kamenicama, pasuljem, rakovima, mliječnim proizvodima obogaćenim žitaricama, lososom, kikirikijem, svinjetinom, sjemenkama bundeve, jastogom i cjelovitim žitaricama. S obzirom da sada vjerovatno ne jedete kamenice, iako su najbogatije cinkom (32 g na 80 g kamenica), odaberite govedinu jer ona ima sljedeći najveći sadržaj cinka. Na primjer, oko 80 g rostbifa sadrži oko 3,8 g cinka, dok obogaćene žitarice za doručak mogu imati oko 2,8 g po porciji, a 3 g sjemenki bundeve oko 2,2 g cinka.
Simptomi nedostatka
Nedostatak cinka u organizmu može uzrokovati gubitak kose, poremećaj okusa i mirisa, poremećaj rasta, sporije zacjeljivanje rana, smanjenu spermatogenezu, dermatitis, akne… Već i manji nedostatak utiče na rad timusa i smanjuje proizvodnju citokina, što je važno medijatori upalnih bolesti.
Jutarnji.hr